منبع تحقیق : دانلود پایان نامه رشته تربیت بدنی : بررسي رابطه عدالت سازمانی با خشونت در محیط کار در اداره کل ورزش

دانلود پایان نامه

با عنوان : بررسي ارتباط عدالت سازمانی با خشونت در محیط کار در اداره کل ورزش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامي

واحد ارسنجان

دانشکده علوم انساني،گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A. )

گرایش : مدیریت ورزشی

موضوع:

بررسي ارتباط عدالت سازمانی با خشونت در محیط کار در اداره کل ورزش و جوانان استان فارس

استاد راهنما:

دکتر اما نوذری

استاد مشاور:

دکتر یونس محمدزاده

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

– مقدمه

يكي از مهم‌ترين موضوعات ارزشي و مورد توجه و تأكيد مديريت منابع انساني، عدالت سازماني می باشد. در نظر داشتن اين امر، بيانگر اهميتي می باشد كه مديران براي نيروي انساني به عنوان يكي از سرمايه‎هاي با ارزش قايل هستند. از طرف ديگر، سازمان­ها در فضاي رقابتي در پي كسب رضايت مشتريان و جذب آنان مي‎باشند كه لازمة بقا و استمرار حيات آنهاست (زينالي صومعه، 1383). اين امر میسر نمي‎گردد، مگر اينكه به عدالت سازماني توجه ويژه‎اي گردد، زيرا عدالت به مثابة عامل حيات و بقاي سازمان­ها و نظام‌هاي اجتماعي شناخته شده می باشد (پور عزت، 1381).

امروزه عدالت سازماني بيش از پيش مورد توجه مديريت منابع انساني قرار گرفته می باشد، زيرا موفقيت هر سازماني بخصوص سازمان­هاي خدماتي، به نحوة تعامل كاركنان با مشتريان و مراجعه‌كنندگان می باشد. ضرورت و اهميت رعايت عدالت سازماني، به دليل تأثیر حايز اهميت كاركنان در ارائه خدمات به مشتريان و جلب رضايت آنها در زمينه مسائل پرسنلي، بيشتر مد نظر قرار مي‎گيرد، زيرا رفتار عادلانة سازمان با كاركنان، منجر به تعامل و برخورد مناسب كاركنان سازمان با مشتريان و مراجعه‌كنندگان شده و در نهايت موجب افزايش وفاداري و رضايت آنها مي‎گردد كه در بلندمدت ضامن بقاي سازمان می باشد (زينالي صومعه، 1383).

خشونت جزو مسایل اجتماعی حاد به‌شمار می‌رود که در تمام مناطق جغرافیایی و در میان تمام گروه­های دینی، نژادی و در تمام سطوح تحصیلی، شغلی، اقتصادی و اجتماعی نظاره می گردد. گزارش‌های رسانه‌ها و نتایج پژوهش‌های مختلف در اکثر کشور‌های دنیا من‌جمله اسمیت و شارپ[1](1995)، اولوئوس[2](1992) نشان می‌دهد که خشونت در سال های اخیر افزایش یافته و جدی‌تر شده می باشد و شامل طیفی از اعمال عمدی خشن جسمی، روانی، عاطفی، و کلامی می‌باشد که تأثیر منفی بر سلامت جسم و روان فرد و درک از خود بر جای می‌گذارد. در جامعه‌ی امروز به دلایلی زیرا گسترش فقر، عدم در نظر داشتن مسائل معنوی و انسانی گرایش به خوش‌گذرانی ها، سقوط خانواده و ارزش‌های تربیتی و بالاخره گسترش ماشینیسم سبب بدبینی و ترس از آینده و در نهایت خشونت و پرخاشگری شده می باشد(علمی و همکاران، 1387). در جریان زندگی هر بشر ممکن می باشد مشکلاتی بروز کند و هیچ انسانی از این امر مستثنی نیست. عده‌ای توانایی روبرو شدن با معضلات و مسائل را        ندارند و همین امر موجب می گردد تا در برخورد با موارد پیش‌آمده و یا حتی در مواقع عادی، به گونه ناکارآمد و آسیب‌پذیر وارد شوند (دوستدار و همکاران، 1384، نقل از شیرودی، خلعتبری، تودار، مبلقی و صالحی، 1389). پرخاشگری در زندگی بشر آن‌چنان رایج بوده که بشر اصولاً آن را بدیهی تلقی می‌کرده می باشد (برازجانیان، 1380، نقل از ثقتی، شفیع آبادی و سودانی، 1387). خشم یک هیجان ارضاکننده و در عین حال ویران‌کننده می باشد (حافظی و خاجونی، 1390). آربلاستر[3] می‌گوید اقدام خشونت‌آمیز آن چیزی می باشد که در بردارنده‌ی صدمه؛ آسیب یا خسارت به بشر یا غیر بشر و یا یک شی باشد(باسنت[4]، 1999). گلاسر (1999) معتقد می باشد خشونت دربردارنده مجموعه عامل جرم و قربانی می باشد و بنابر این ممکن می باشد به عنوان یک پاسخ جسمانی به شخص دیگری تعریف گردد(علمی و همکاران، 1387).

طی سالیان اخیر، خشونت در محیط کار به دلیل پیامدهای روان‌شناختی و جسمانی برای کارکنان و پیامدهای غیرقابل جبران مادی برای سازمان‌ها، توجه بسیاری از پژوهشگران روانشناسی صنعتی وسازمانی را به خود جلب نموده می باشد. خشونت در محیط کار در سراسر دنیا، به عنوان يک عامل آسیب‌رسان شغلي زنگ خطر سلامتي روان محسوب مي‌گردد، که با مواردي زیرا هتاکي، ضرب وشتم، آزار واذیت،، توهین، آزار جنسي و در نهایت قتل همراه می باشد (کلووی، بارلینگ، هاورل[5]،2006).

ميل به بروز خشونت در محيط كار در سراسر دنيا، به عنوان يك عامل آسيب رسان شغلي، زنگ خطر سلامتي روان محسوب مي گردد كه با عنوان هايي زیرا هتاكي، ضرب و شتم، آزار و اذيت، توهين، آزار جنسي و درنهايت قتل بيان مي گردد (قانون سلامت و امنيت شغلي آمريكا، به نقل از مهداد و همکاران، 1392).

بر اساس فریس[6] (2009)، سه پیش‌بین عمده برای خشونت در محیط‌هاي کاري قابل ذکر می باشد:

ویژگی های فردی (برای مثال، نیاز به حفظ حرمت ذات یا جامعه‌ستیزی (عوامل اجتماعی) برای مثال، ناکامی و استرس (و عوامل سازمانی) برای مثال، تغییر ماهیت کار، فرهنگ و جو سازمانی، و رهبری)، پژوهش‌های متعدد انجام گرفته) از قبیل، فولگر و کونوسکی[7]؛ 1989، فولگر و بارون[8]؛ 1996، بیس و تریپ[9]، 1998؛ تپر[10]، 2000؛ امبروز، سیبرایت، و اشمینک[11]، 2002؛ گلمب[12]، 2002؛ کندی، هومانت و هومانت[13]، 2004 در ارتباط با عوامل سازمانی، همگی به ادراک بی‌عدالتی سازمانی به عنوان پیش‌بین مهم خشونت در محیط کار تاکید دارند.

-2- اظهار مسأله

امروزه عوامل زيادي بر بقاء سازمان­ها و پيشرفت كشورها تأثیر مي گذاردكه به نوبه خود به سرعت تغيير مي­كنند. از طرفي تمام سازمان­ها در جهت افزايش بهره وري و اثربخشي اقدام مي نمايند. درك عدالت در سازمان يك اصل و اقدام اساسي براي اثربخشي و كاركرد مؤثر سازمان­ها و همچنين رضايت مشتري می باشد. بدون ايجاد زمينه براي درك اين عامل مهم در سازمان­ها، انگيزش و هدايت افراد سازماني امري مشكل براي مديران می باشد. درك بي عدالتي از رفتار مديران و مسئولين باعث مي­گردد تا افراد بطور منفي نسبت به مسئولين و سرپرستان واكنش نشان داده و تعهد كمتري نسبت به آنان از خود بروز دهند و زمینه بروز خشونت در محیط کار را فراهم کند.

با اينكه موضوع عدالت در ورزش از ديرباز مورد توجه افراد فعال در اين حوزه بوده، ولي تحقيقات كمي در اين ارتباط انجام شده می باشد. ادارات کل ورزش و جوانان تأثیر مهمی در توسعه ورزش کشور برعهده دارند. بدیهی می باشد کارکنان شاغل در آنها می­توانند در موفقیت یا عدم موفقیت این سازمانها و به تبع آن در موفقیت ورزش کشور تأثیرگذار باشند. در سازمانهاي ورزشی نیز آگاهی از وضعیت عدالت در سازمان و کوشش در جهت بهبود آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و میتواند موجبات رشد و تعالی نیروي انسانی کل سازمان و درنهایت ورزش کشور را فراهم سازد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

عدالت سازمانی، به شیوه­هاي رفتار با کارکنان می­پردازد، به نحوي که آنها احساس کنند به صورت عادلانه با آنها رفتار شده می باشد؛ یا به بیانی دیگر، کوشش در جهت تشریح و توضیح تأثیر عدالت در محیط کار به عنوان عدالت سازمانی شناخته می­گردد. ادراك بی عدالتی اثرات مخربی بر روحیۀ کار جمعی دارد؛ زیرا اهتمام نیروي انسانی و انگیزش کارکنان را تحت الشعاع خود قرار می­دهد. بی عدالتی و توزیع غیر منصفانه دستاوردها و ستاده هاي سازمان موجب تضعیف روحیۀ کارکنان و تنزل روحیه کوشش و فعالیت در آن ها می­گردد. از اینرو، رعایت عدالت به ویژه در بعضی رفتارهاي مدیریت با کارکنان (توزیع پاداش ها، روابط سرپرستی، ارتقاء ها و انتصاب) براي کارکنان مهم می باشد(پورسلطانی و همکاران، 1390).

از آنجایی که عدالت سازمانی از مهمترین عوامل مؤثر برای بقا و پایداری جریان توسعه سازمان و حفظ سلامت و پیشرفت در بلندمدت به حساب می آید و موجب افزایش تعهد، نوآوری، توجه مثبت، تعلق خاطر، کاهش تاخیر ورود و خروج، غیبت و جابجایی و… می­گردد به همین دلیل امروزه عـدالت سازمانی به مانند سایر متغیرهای مهم در رفتار سازمانی مانند رضایت شغلی، تعهدسازمانی و…. در متون مدیریت جایگاه ویژه­ای پیدا کرده می باشد و نیز از آنجایی که افزایش عدالت سازمانی باعث افزایش کارایی، عملکرد و رضایت می­گردد، و با فرایندهای حیاتی سازمانی مانند تعهد و رضایت و عملکرد سازمانی ارتباط دارد اهمیت آنها به وضوح دیده می­گردد سازمان­های امروزی در واقع مینیاتوری از جامعه بوده و تحقق عدالت سازمانی در آنها به منزله تحقق عدالت در سطح جامعه می باشد. مدیران در سازما­نهای امروزی نمی­توانند نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند، زیرا که عدالت به مانند سایر نیازهای بشر به عنوان یک نیاز مطرح بوده می باشد (حسین زاده و همکاران، 1386).

بنابراين مانند وظايف اصلي مديريت حفظ و توسعة رفتارهاي اثر بخش مانند رفتارهای عادلانه در مديران و احساس عدالت در کارکنان می باشد. در فرايند توسعة رفتارهاي عادلانه و مهم تر از آن شکل دادن احساس عدالت در کارکنان، شناخت چگونگي تأثیرگذاري رفتارهاي مبتني بر عدالت بر رفتارها ي سازماني و از آن جمله تعهدسازماني، رضايت شغلي، رفتارهاي مدني سازماني و رفتارها ي انگيزشی کارکنان مهم می‌باشد (اسماعیلی، 1386).

از سویی دیگر، خشونت در محيط كار، معضلي جهاني می باشد كه شيوع آن پيوسته در حال افزايش می باشد (ويتينگتون و ويكر[14]، 1996) و به اشكال مختلف خود را نشان مي‌دهد (فارينكو[15]، 2006)، كه عبارت اند از: خشونت كلامي ؛ مانند ناسزا گفتن، توهين كردن و شاخ و شانه كشيدن. خشونت فيزيكي؛ مانند آسيب رساندن، هل دادن، چاقو زدن، كتك زدن و لگد زدن و خشونت رواني؛ مانند شايعه سازي، مسخره كردن، مشاجره و مزاحمت تلفني. البته ميل به بروز خشونت در محيط هاي كاري به شكل‌هاي ديگري مانند تخريب دارايي‌ها، دزدي، درگيري، زورگويي، تجاوز به عنف، آتش افروزي عمدي و قتل‌هاي مرتبط به كار نيز خود را نشان مي‌دهد (فلسون[16]، 2006 ؛ مارتينكو، دوگلاس و هاروي[17]، 2006).

 

تعداد صفحه :146

قیمت : شش هزار تومان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]