دانلود فرمت word : پایان نامه ارشد مهندسی شیمی علوم الیاف: طراحی آزمایشات رنگرزی و بررسی پارامترهای موثر در رنگرزی الیاف طبیعی

دانلود پایان نامه

با عنوان : طراحی آزمایشات رنگرزی و مطالعه پارامترهای موثر در رنگرزی الیاف طبیعی با گیاهان خاص به روش تاگوچی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

طراحی آزمایشات رنگرزی و مطالعه پارامترهای موثر در رنگرزی الیاف طبیعی با گیاهان خاص به روش تاگوچی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

در صنعت پر رقابت امروز، دستیابی به شرایط بهینه در مدت زمانی کوتاه با صرف هزینه کم از عوامل مهم در صحنه اقتصادی می باشد. از طرف دیگر، افزایش هزینه های پژوهش و توسعه، دسترسی به روش هایی را که با کمترین تعداد آزمایش، نتایج دقیقی را ارائه کند ضروری ساخته می باشد. در پژوهش حاضر با بکارگیری روش طراحی آزمایش تاگوچی در عملیات رنگرزی گیاهی، تأثیر عوامل مختلف مانند، میزان رنگزا نوع دندانه، میزان دندانه، PH، دما، حجم حمام و روش عملیات دندانه دار کردن با انتخاب آرایه های متعامد استاندارد در رنگرزی با رنگزاهای گیاهی متفاوت، (بومادران، آزولا، بنه و برگ بنه) مطالعه شده پس از واکاوی آماری نتایج حاصل، عوامل موثرتر با بهترین سطح انتخاب گردید. در این راستا از نسبت (k/s) به عنوان معیاری از میزان جذب رنگزا و مشخصه کیفی فرایند جهت بهینه سازی بهره گیری گردید.

مقدمه:

بهره گیری از رنگ در کالای نساجی و تزئینی به دلیل زیبایی و تأثر آن در روح و روان بشر از زمان های خیلی قدیم معمول و متداول بوده می باشد. پیشرفت های زیادی از دیرباز در کار رنگرزی و تولید مواد رنگزا به وجود آمده می باشد به طوری که امروزه این صنعت با بهره گیری از جدیدترین ماشین آلات و تکنولوژی های رنگرزی، سنتز و به کار گیری انواع مختلف مواد رنگزا توانسته می باشد جلوه خاصی به صنعت نساجی و محصولات آن ببخشد.

علم رنگرزی فرایند بسیار پیچیده و ضمنا قابل اهمیتی می باشد، تا جایی که امروزه به علم گسترده ای تبدیل شده که خود مشتمل بر چندین زیرشاخه می باشد.

در این بین رنگزاهای طبیعی مخصوصا در کشور ما ایران به علت کاربرد وسیع این مواد در دست بافت ها و صنایع دستی و ملی از جایگاه خاصی برخوردار بوده و از آنجا که این هنر صنعت پیشینه ای چند هزار ساله در این مرز و بوم دارد و جزء سرمایه های ملی این مملکت به شمار می رود لذا انجام پژوهش بر روی مواد رنگزای طبیعی و شناسایی هرچه بیشتر آنها دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

بهره گیری از رنگ های اصلی ایرانی می تواند خواص و زیبایی منحصر به فردی را به صنایع ملی و دستی کشور ما مانند فرش ببخشد و این عامل مهمی برای حذف رقبایی می باشد که با تقلید از این هنر و صنعت ملی عرصه را بر تولیدکنندگان کشور ما تنگ کرده اند.

به علاوه از آنجا که تولید رنگزاهای مصنوعی در برگیرنده واکنش های متعددی می باشد که در دما و فشار بالا و با بهره گیری از مواد شیمیایی مختلف انجام می شود. مواد شیمیایی به کار گرفته شده در طول فرایند تولید رنگزاها و بعضی مواد جانبی ایجاد شده حین فرایند، همچنین ضایعات تولید شده و پساب آن که در رودخانه ها، دریاچه ها و یا هوای آزاد تخلیه می شوند، خطرناک و سرطان زا می باشد این اثرات منفی ناشی از تولید رنگزاهای مصنوعی به همراه عوامل موثر دیگر مانند قیمت تمام شده، کاهش ذخایر نفتی و… دوستداران محیط زیست را بر آن داشت تا در پی یافتن روش ها و محصولاتی باشند که بهداشتی بوده و با محیط زیست سازگار باشند در نتیجه تولید و بهره گیری از مواد طبیعی از سرگرفته گردید. پس در بسیاری از موارد به جای بهره گیری از روش های پیچیده و طولانی برای تولید رنگزاها می توان از روش های ملایم تر رنگرزی با بکارگیری مواد طبیعی بهره گیری نمود.

به گونه کلی افزایش تمایل و انگیزه مجدد برای بهره گیری از مواد رنگزا طبیعی را علاوه بر مطالب گفته شده می توان به صورت زیر اختصار نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1- بنای مجدد روش های سنتی و قدیمی رنگرزی.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

2- مطالعه منسوجات باستانی.

3- خصوصیات شیمیایی مناسب مواد رنگزا طبیعی.

4- افزایش بهره گیری از مواد رنگزا طبیعی در صنایع دستی.

5- پاسداشت، محافظت و احیا و مرمت آثار منسوج قدیمی که میراث فرهنگی و هویت ملی این سرزمین کهن می باشد.

6- ایجاد اشتغال در داخل و صدور فرهنگ و هنر ایرانی به خارج از کشور.

از آنجا که در پژوهش ها و تحقیقات مربوط به رنگرزی گیاهی و پارامترهای موثر بر آن با حجم وسیعی از آزمایشات و اطلاعات مواجه هستیم، بهره گیری صحیح از روش های آماری طراحی آزمایش علاوه بر ایجاد سهولت در مراحل پژوهش، می تواند ارتقای سطح اطمینان و بهبود عملکرد فرایند را موجب گردد. این روش ها می توانند طراحی و توسعه محصول و فعالیت های مرتبط با حل معضلات و تعیین اثر پارامترها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. به اظهار دیگر روش طراحی آزمایش ها یکی از روش های مفیدی می باشد که به وسیله آن می توان متغیرهای کلیدی را که بر مشخصه کیفی مورد نظر اثر می گذارند، شناسایی نمود.

هدف از به کارگیری روش تاگوچی در طراحی آزمایشات رنگرزی گیاهی، تعیین پارامترهای موثر بر فرایند رنگرزی و مطالعه تغییرات فرایند نسبت به تغییرات این پارامترها و تعیین سطوح بهینه برای این پارامتر با انجام حداقل تعداد آزمایش های ممکن و صرفه جویی در وقت، هزینه و امکانات آزمایشگاهی می باشد. به علاوه با بهره گیری از روش تاگوچی نسبت به دیگر روش ها می توان تعداد بیشتری فاکتور موثر را مورد مطالعه قرار داد و تعیین سطوح نمود.

روش تاگوچی ضمن دارا بودن این ویژگی ها به دلیل جامع تر بودن توانسته در چند سال اخیر نسبت به سایر روش های کاربرد وسیع تری پیدا کند.

تعداد صفحه : 100

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]