اگه هنوز وارد مرحله پیری نشدین خوبه بدونین که این سن علاوه بر یه دسته احساسات مورد پسند می تونه احساسات ناخوشایند رو هم به همراه داشته باشه.

توجه به بهداشت روان و احساسات سالمندان خیلی با اهمیته احساسات ناخوشایند می تونه بر کارکرد و سلامت جسمی سالمندان تاثیر داغون کننده ای داشته باشه. احساساتی که قسمت بزرگی از اون محصول بی توجهی اطرافیانه. احساس غم و اندوه بخاطر بی توجهی فرزندان و دور و بریا که عمری واسه رفاه اونا تلاش کردین، احساس تنهایی به دلیل رانده شدن، احساس ناامیدی و ناامیدی، احساس اضطراب و نگرانی، احساس هرز رفتن و الکی بودن، احساس سربار بودن و …این دسته احساسات منفی در واقع جدی ترین خطرهاییه که فرد سن و سال دار رو تهدید می کنه و رابطه مستقیم با در تنهایی قرار گرفتن اون از طرف دور و بریا داره

اگه این شرایط رو با دسته ای از اتفاقات دیگه که حس بیشتری از ناتوانی و به درد نخوری رو به سن و سال دار یا میانسال القا می کنه جمع کنین ، اتفاقاتی مثل بازنشستگی، فوت دوستان، تعویض محل زندگی بخاطر کم شدن تعداد نفرات و گرانی مسکن و دیگه مسائل، زن یا مردی که خود رو وقتی صاحب قدرت و نفوذ  می دونست یهویی خود رو تنها و بدون قدرت پیدا میکنه و این ناراحتی بعضی وقتا به حوادثی ناجور میرسه و موجب ناراحتی روانی سن و سال دار می شه

تنهایی یا احساس تنهایی اثرات بسیار عمیقی بر فرد بر جای می نهد و حتی بر اندازه خوردن غذا و متابولیسم و تغییرات بیولوژیکی هم موثره شاید با خودتون بگید یه سن و سال دار هم بدون هیچ سختی ای می تونه با بقیه دوست شه و به محیط دیگه عادت کنه ولی این واقعیت نداره.

بیشتر سالمندان توانایی خود رو واسه برابری با محیط از دست میدن و انگیزه کافی ندارن تا واسه سالهای کم عمر که پیش رو دارن زحمت آشنایی با بقیه و خطر داشتن دوستا و ارتباطات جدید رو قبول کنن. سالمندان بدون منابع دوباره دوستی هستن چون بیشتر اونا کار نمی کنن و موقعیت ایجاد روابط دوستانه در محیط کار رو ندارن و دوستان هم سن و سالشون رو انگار از دست دادن. این مسئله تنهایی اونا رو زیاد می کنه.

سالمندان به دلیل بازنشستگی و دوری از فرزندان نیاز به رابطه و توجه عاطفی بیشتری رو در خود احساس می کنن که این نیاز باید روش زوم شده و جواب داده شه.

برنامه ریزی درست و به کار گیری وجود سالمندان و تجربیات اونا هم تنهایی اونا رو برطرف می کنه و هم منبعی به درد بخور و مهم از معلومات و تجربیات رو در اختیار جوانان نسل بعد قرار میده. سالمندان نیازای زیادی ندارن. تنها امیدوارن فرزندان و بستگانی که سن و سال دار زندگی خود رو به پای رفاه، شادی و سلامت اونا گذاشته، قدردان زحمات و رنجهای ایشون باشن. سالمندان نیازمند محبت و احترامند. خواهان این هستن که از طرف فرزندان و نوه های خود مورد مشورت قرار گیرند و رای و نظر اونا به عنوان فرد با تجربه خونواده محترم داشته شه.