از علائم سندرم TMJ میشه به این موارد اشاره کرد: درد شعاعی در ناحیه گردن و عضلات شونِه، درد در دور و بر گوش که با صحبت کردن، جویدن یا باز کردن دهن شدید شدن می شه، سفتی عضلات فکّی، محدودیت باز کردن دهن یا قفل شدن فک، شنیدن صدا هنگام باز و بستن فک و تغییر در راهی که دندونای فک بالا و پایین روی هم جفت می شن. هم اینکه در مواردی، احساس دندون درد، سر درد، گردن درد، درد در ناحیه فوقانی شونِه، گوش درد، مشکلات شنوایی، احساس صدای زنگ در گوش و گیجی از دیگر علائم این سندرم هستن.

 

عوامل ایجادکننده یا تشدیدکننده مریضی
جفت نشدن دندونا روی هم، ساییدن دندونا که به مفصل فشار زیاد وارد می کنه، استرس، آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت مفصلی و دیگه مریضیای اتوایمیون، جویدن زیاد آدامس و لیگامانای کشیده شده مفصل دلیل می شه فک در موقعیت بدی قرار گیرد.

 

روش تشخیص و درمان
دندانپزشک می تونه با اطلاعات پزشکی که به اون می بدین و معاینه دهن، سر، صورت، گردن و فک یا بعضی وقتا با به کار گیری تجویز رادیوگرافیای خاص به شما کمک کنه. دلیلای دیگه ایجادکننده درد مثل عفونتای سینوس، عفونتای گوش، شکلای جور واجور سردردها و مشکلات دندانی و لثه ای هم باید بررسی شه. اینم بگیم که واسه این مشکل طیفی از درمان هست. پیشنهاد می شه از آسون ترین، کم هزینه ترین و کم خطرترین درمان شروع کنین.

 

 

درمانای خونگی

۱ـ خوردن غذاهای نرم

۲ـ از حرکات فکی وسیع جلوگیری کنین مثلا: الف) آدامس جویدن ممنوع ب) آواز خوندن با صدای بلند ممنوع ج) هنگام خمیازه کشیدن زیر فک خود رو بگیرین تا زیاد باز نشه. د) سیب، هویج و خوراکیای سفت رو گاز نزنین، اونا رو به تیکه های کوچیک تر تقسیم کنین.

۳ـ تمرینایی که مفصل و عضلات فکی رو در حالت ریلکس قرار میده. (دندانپزشک متخصص می تونه اونا رو به شما یاد دهد.)

 

۴ـ نیم ساعت ورزش ایروبیک، سه تا چهار بار در هفته می تونه استرس رو کم کنه و اندروفین در بدن ترشح کنه که باعث کاهش درد می شه.

 

۵ ـ فوت وفنای کاهش استرس رو یاد بگیرین. حواستون باشه در شرایط استرس، دندونا رو به هم نفشارید.

 

۶ ـ به پشت یا به یه سمت بخوابین. اگه روی شکم بخوابین و یه سمت صورتتون رو روی بالش بذارین، مشکلات فکی شما شدید شدن می شه.

 

۷ـ مستقیم راه برید، عضلات پشت گردن باید ساپورت خوبی داشته باشه.

 

۸ ـ اگه دراز مدت از تلفن استفاده می کنین، گذاشتن تلفن بین شونِه و عضلات گونه، فشار زیادی بر گردن و مفصل فکی وارد می کنه. پس از هندزفری استفاده کنین.

 

۹ـ اگه احساس درد تیز دارین، تیکه های یخ رو در هوله نازک بذارین و حدود ده دقیقه (بیشتر از ۲۰ دقیقه نشه) در ناحیه مفصل فکی بذارین. اگه نیازه هر دو ساعت تکرار کنین.

 

۱۰ـ اگه درد مبهم و مبهمی احساس می کنین، به کار گیری گرما بهتره. با این کار خونرسانی در عضلات مفصل زیاد می شه. هوله ای رو در آب گرم بخیسانید و روی عضلات ناحیه مفصل به مدت ۲۰ دقیقه بذارین.

 

 

اگه از این درمانا نتیجه مطلوب نگرفتید:
۱ ـ دارو درمانی: بعضی وقتا ممکنه بنا به صلاحدید دندانپزشک متخصص از داروهای کوتاه مدت یا ضدالتهابا، شل کننده های عضلانی یا ضد افسردگی استفاده کنین.

 

۲ ـ اثبات سازی با Splint : ممکنه نیاز باشه از گارد دهانی استفاده کنین. (به صورت کوتاه مدت و تحت نظر دکتر)

 

۳ ـ درمانای فیزیکال تراپی: به کار گیری لیزر سرد (اولتراسوند)، گرما و سرما درمانی و…

 

۴ ـ تزریق بوتاکس: بی دردی سه تا هشت ماه واسه مریض جفت و جور می کنه که یافته های اون هنوز در دست تحقیق و بررسیه.

 

۵ ـ درمانای گسترده تر شامل درمانای جراحی مفصل یا به کار گیری پروتز مفصلی که اگه تغییرات مفصلی غیرقابل برگشت و علائم پایداری در مفصل مشاهده شه، ممکنه لازم باشه.

منبع:jamejamonline.ir

جمع آوری سلامت اکاایران