: احساس درد، واگیرداره

: کارشناسان تو یه مطالعه جدید مدعی شدن که احساس درد می تونه مُسری و واگیردار باشه.
در این بررسی روی موشای آزمایشگاهی چندین سری آزمایش انجام شد که با اینکه این آزمایشا دردناک نبودن اما موشا به شکلی عکس العمل نشون می دادن که به نظر می رسید از ناحیه پا دچار سوختگی شدن.
به گفته کارشناسان آمریکایی، موشا در واقع این حساسیت بالا رو از موشای دیگری که خودشون در اول این درد رو تجربه کرده بودن، گرفتن.
هر دو گروه موشا تو یه فضا قرار داشتن که تقریبا ۱.۵ متر از همدیگه دور بودن اما نمی تونستن همدیگه رو ببینن. محققان فکر می کنن موشایی که آزمایشای دردناک نداشتن در واقع این حس درد رو از راه بو کردن به دست آورده بودن.
به گفته محققان آمریکایی اگه این ادعا تایید شه میشه در مورد بعضی مریضیای عجیب مثل داشتن حس درد بدون هیچ دلیل منطقیِ پزشکی، توضیحات بیشتری نشون داد.
"آندری ریابینین" محقق ارشد این مطالعه گفت: واسه اولین بار نشون دادیم فرد واسه داشتن حس درد نیاز نداره دچار آسیب یا التهاب شه. درد خیلی راحت و به دلیل سرنخا (علامتا)ی اجتماعی به وجود میاد.
در این بررسی موشا به سه گروه تقسیم شدن. یه گروه در دوران ترک مواد الکلی یا مخدر و دو گروه دیگه موشای سالم بودن. هم اینکه موشای یکی از گروه های سالم با موشای گروه اول هم اتاق بودن و گروه دیگه هم در اتاقی جداگونه قرار گرفتن.
به گزارش روزنامه دیلی میل، این تیم تحقیقاتی با انجام تعدادی از آزمایشت به این نتیجه رسیدن که در موشا "بو کردن" آشکارترین وسیله در انتقال احساس درد به موش هاییه که آسیب فیزیکی ندیده ان.

منبع :