: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

وقتی غمگین هستین چه آسیبایی به سلامتی تون وارد می شه ارگانای مهم و حیاتی بدن در اثر نارحتی و غم و اندوه چه تغییراتی می کنن؟

 غم از دست دادن عزیزی می تونه تاثیر کلی ای بر روح و روان و شرایط جسمی فرد بزاره .در این مطلب به بعضی از اثرات غم وغصه بر سلامت جسم اشاره می شه.

قلب :
بالا بودن فشار خون ،ضربان قلب و لخته شدن خون ،احتمال بروز حمله قلبی رو زیاد می کنه. یافته های یه بررسی نشون میده ، ۲۴ ساعت پس از مرگ یه عزیز، خطر بروز حمله قلبی ۲۱ درصد بیشتر از اندازه طبیعیه و تا مدت یه هفته بالاتر از حد طبیعی می مونه.سکته و خطر لختگی خون که به ریه ها راه پیدا می کنه، جای نگرانی داره.نشانگان “قلب شکسته” راسته اما نادر و با احتمال خیلی کم کشنده س .

«کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو» یا «سندروم قلب شکسته» وقتی اتفاق میفته که بطن چپ قلب (که بیشتر پمپاژ رو انجام میده) یهو ضعیف شه. این درزنان شایع تره.عجیب این جاست که تحقیقات جدید نشون میده که این حالت حتی ممکنه بعد از اتفاق افتادن یه اتفاق خوشحال کننده هم ایجاد شه.

غدد آدرنالین:
به گزارش« نیوزویک»، انتظار بی خوابی و معده درد به مدت ۶ ماه یا بیشتر رو داشته باشین. چون غدد آدرنالین کورتیزول زیادتر از اندازه رو پمپاژ می کنه.کورتیزول،یه جور هورمون استرسه که در خواب و سیستم گوارش مشکل به وجود می آورد.

سیستم ایمنی:
واکسن آنفلوآنزا تاثیر کمتری داره.در افراد بزرگسال که طی سال گذشته عزیزی رو از دست دادن تاثیر واکسن ضعیف تره .

مغز:
در حدود ۷تا ۱۰ درصد آدمایی که عزیزی رو از دست دادن، اندوه با گذشت زمان از بین نمی ره. در بعضی افراد این غم و اندوه دست کم تا یه سال روی کارکرد روزانه شون تاثیر میذاره و در واقع دچار مشکل پیچیده ومداوم عزا می شن. استرسای طولانی از جمله نوع عاطفی با پایین بودن اندازه ماده خاکستری در قسمتای حیاتی مغز رابطه داده شده.

تموم بدن:
اندوه نسبت به استرسای روزمره موندگاری بیشتری داره. معمولا هنگام جواب دادن به استرس ،سیستم عصبی پاراسمپاتیک کنترل رو بردوش میگیره که خوبه؛ اما در آدمایی که دچار مشکل اندوه پیچیده هستن، به نظر میاد سیستم پاراسمپاتیک این کنترل رو رو دوش داره. اندازه التهاب بالا میره و واسه همینه که خطر مرگ در افراد اندوه دیده نسبت به بقیه بالا تره.التهاب طولانی در بروز سرطان، مریضی قلبی و دیابت نقش داره.

روزنامه خراسان

منبع :