احساس قدرت با گوش دادن به موسیقی

احساس قدرت با گوش دادن به موسیقی

یه مطالعه جدید نشون میده که گوش دادن موسیقی به آدم احساس قدرت میده.

«دنیس هسو» از دانشگاه نورث وسترن آمریکا که ریاست این مطالعه رو رو دوش داشت، میگه: ایشون و همکارانش ایده این مطالعه رو از تماشای مسابقات بزرگ ورزشی بدست آورده ان.

:در مسابقات ورزشی میبینیم که ورزشکاران وقتی که وارد ورزشگاه می شن یا در اتاق رختکن، هدفون بر گوش دارن و موسیقی گوش میدن.

هسو اضافه کرد:روشی که ورزشکاران خود رو غرق موسیقی می کنن مثلا با چشمون بسته موسیقی گوش میدن یا با تکون دادن ملایم سر، ریتمای موسیقی رو تکرار می کنن نشون میده که موسیقی از دید ذهنی ورزشکاران رو واسه مسابقه آماده و قوی می سازه.

قبل از این تحقیقات نشون داده بود که گوش دادن به موسیقی می تونه منافع بسیاری، از جمله افزایش یادگیری، انگیزه و کاهش درد داشته باشه.

اما هسو و همکاران فهمیدن که تا کنون هیچ مطالعه ای در مورد اینکه موسیقی باعث ایجاد حس قدرت در افراد می شه یا نه انجام نشده پس اونا عزمشونو جزم کردن که این موضوع رو بررسی کنن.

اونا در این مطالعه از افراد شرکت کننده خواستن تا به کلیپای ۳۰ ثانیه ای از ۳۱ قطعه جور واجور موسیقی از جمله موسیقی ورزشی، هیپ هاپ و چیزای دیگه ای به جز اینا گوش بدن.

بعد محققان از شرکت کنندگان خواستن تا چگونگی احساس قدرتی رو که هر قطعه از این موسیقیا به اونا میده، بگن.

علاوه بر این محققان از شرکت کنندگان خواستن تا کارای خاصی بکنن تا بتونن عواقب گوش دادن به موسیقی رو روی قدرت جسمی اونا بررسی کنن.

یافته های این آزمایشات نشون داد که موسیقی به طور ناخودآگاه احساس قدرت رو در میان شرکت کنندگان زیاد می کنه.

هم اینکه این مطالعه نشون داد که موسیقیایی که پر سرو صدا هستن (Heavy-bass) بیشترین احساس قدرت رو در افراد ایجاد می کنن.

این مطالعه در شماره گذشته مجله Social Psychological & Personality Science منتشر شده./ ایرنا

.

منبع :