: دختر نخ سیگار رو در میان انگشتان دست چپش گرفته و پُک محکمی به اون می زنه، وقتی می خواد دودش رو از دهن خارج کنه احساس رضایت می کنه، احساسی مثل قدرت و یا توهم اون.
این روزا مصرف دخانیات که به عنوان یکی از مهمترین عوامل دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها از جمله سرطان شناخته شده رو به زیاد شدنه. دراین میان گرایش جوانان و نوجوانان و بدیش اینه دخترها به سیگار و قلیان زنگ خطر رو واسه مسئولان به صدا درآورده س. زنگ خطری که اگه شنیده نشه آسیبای زیادی رو واسه جامعه به دنبال داره.

آمارهای غیررسمی حکایت از افزایش مصرف دخانیات در بین جوونا داره. هرچند که ظاهر امر هم بر این آمار صحه میذاره اما سهولت دسترسی و چرایی مصرف از جمله نکاتیه که باید بررسی بشه.

این وسط خود جوونا و دخترها هم از وابسته نبودن به اون می گن. اونا فکر می کنن که هیچ وابستگی به دخانیات ندارن و هر زمان که اراده کنن می تونن اونو ترک کنن. اما چرایی گرایش دخترها به مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان که امروزه قبح اون ریخته شده از زبون خودشون شنیدنیه. یکی از سرگرم کردن خود با سیگار میگه، دیگری واسه رفع استرس نسخه مصرف اونو واسه خود می پیچد و بقیه بی دلیل به سیگار و قلیان پک میزنن.

اما همیشه کارایی مقطعی و واکنشایی ضربتی رو در جمع آوری قلیانا از سفره خونها و یا طرح ممنوع بودن مصرف اون در مکانای عمومی رو تماشاگر هستیم. فارغ از این قسمت موضوع، سوالایی تو ذهن خطور می کنه و اون اینکه حالا که مصرف قلیان و سیگار در زنان که از آسیب پذیری بیشتری بهره مند هستن روبه زیاد شدنه و می تونه دروازه ورود به معضلی بزرگتر شه، چیکار باید کرد؟ با علم بر این موضوع که آسیب وارده از مصرف این مواد در بین دختران، جامعه رو تهدید می کنه بستن چشما و پشت گوش انداختن بهترین اقدامه یا آسونترین اون؟ و ….
با علم بر این موضوع به سراغ دکتر علیرضا احمدیان دکترای مشاوره و کارشناس تشخیص و درمان اعتیاد و سوء مواد مصرف میریم.
**سیگار دروازه ورود به اعتیاد
دکتر علیرضا احمدیان با اشاره به اینکه چند سالیه که قبح مصرف سیگار و قلیان در دختران ایرونی و حتی خانوادهاشون شکسته شده، میگه: این روزا تماشاگر افزایش مصرف دخانیات در بین زنان و دختران ایرونی هستیم. استعمالی که از نظر رفتارشناسی یه نوع رفتار نمایشی تلقی می شه که به وجود اومده به وسیله کمبود اعتماد به نفس و یا وجود عقدهای پستی در این افراده. واقعا این افراد میخوان با مصرف سیگار یه نوع اعتراض و یا رفتاری که بدون برنامه ریزیه رو به نمایش بذارن. نمایشی که در اون، خود رو به صورت موجودی قوی، قوی و جداگونه معرفی می کنه که این با هنجارهای جامعه در جنگ.

این مشاور راه های ورود به دنیای دخانیات رو این جوری معرفی می کنه: بیشتر اولین تجربه با حضور در جمع دوستائی که مصرف کننده سیگار و بقیه مواد هستن شروع می شه. اولین مصرف معمولا به کام مصرف کننده خوش میاد و این شیرینی تجربه باعث تکرار و تکرار می شه تا به مرز عادت می رسه.
ایشون در این مورد اضافه می کنه: ترس از تحقیر شدن و ترد شدن از جمع دوستان و مورد تمسخر و انتقاد قرار گرفتن و هم صدا شدن با اونا از جمله دلایل جواب مثبت دادن به تعارف به مصرف سیگار و مصرف اولین نخ حساب می شه.

احمدیان نقش کافی شاپا و سفره خونها رو در گرایش دخترها به سیگار رو پررنگ می دونه و میگه: ظهور کافی شاپا، سفره خونه و قهوه خونها در شکستن قبح سیگار و قلیان کشیدن دخترها به عنوان محیطی امن و دور از دید همه نقش زیادی اجرا می کنه.
اون با تاکید بر این موضوع که امروزه سیگار کشیدن به یه ژست اجتماعی در بین جوانان تبدیل شده ادامه میده: اون چیزی که جای نگرانی داره اینه که سیگار کشیدن دخترها به یه الگوی رفتاری تبدیل شه که در آخر خود یه بحران اجتماعیه. این در شرایطیه که پشت زمینه اذهان اجتماعی ما زن سیگاری و قلیانی هنجارشکنه.

این روان شناس با بیان نگرانی از شکستن قبح مصرف زنان ایرونی اضافه می کنه: در صورت شستن قبح مصرف به وسیله زنان احتمال اعتیاد به مواد مخدر در این گروه ۱۰ برابر بیشتر از حالت عادی می شه. این در شرایطیه که با در نظر گرفتن فرق در مکانیزمای رفتاری در زنان و مردان، استعداد زنای سیگاری در اعتیاد به مخدر بیشتر از مردونه و یعنی سهم زنان سیگاری در اعتیاد به مخدر بیشتر از مردونه.
**خطر سیگار کشیدن در خانوما
احمدیان با تاکید بر این موضوع که سیگار و قلیان کشیدن کاری خشنه و جنس ظریف دختران آمادگی این جوری حرکتای خشن رو نداره به مشکلات به وجود اومده به وسیله مصرف دخانیات اشاره میکنه و میگه: ضعف، اضطراب، افسردگی، خشونت و احساس گناه و مشکلات فیزیولوژیکی به وجود اومده به وسیله دریافت مواد نیکوتین دار و مشکلات روانی از جمله مشکلات مصرف این مواده.
این کارشناس تشخیص و درمان اعتیاد و سوء مواد مصرف ادامه میده: بیشتر آدمایی که به دخانیات و مخدر روی میارن زمینه رفتارای بیمارگونه داشته و یا حامل بیماریای روان شناختی هستن و این در شرایطیه که خود از اون بی خبرند.
**راهش اینه
احمدیان پیشنهاد میده: باید خونواده و نظام سلسله مراتب در خونواده ها تقویت شه ولو اینکه از زیربنای تخریب و گسست خونواده و سقوط قدرت والدین اقدام کنیم. باید به شکلی تدبیر کنیم که آسیبای اجتماعی با تقویت نقش والدین در نظام خونواده و روش فرزندپذیری کم بشه و ریشه های اجتماعی و شبکه ای از اقوام و آشنایان محکم تر شه چون که نظامای پرقدرت خونواده در گذشته مثل حلقه پرقدرت یکی از مشکلات بروز این ناهنجاریا و آسیبا به افراد خونواده ها بوده.
ایشون در این مورد میگه: علاوه بر خونواده، آموزش و پرورش، نهادهای اجتماعی که در محلات فعالیت می کنن، رادیو و تلویزیون و رسانه ها با اصالت خود و پیشرفت فرهنگ اجتماعی سالم و فرهنگ سلامت زیستن کمک کنن که جامعه از آسیبای روانی فاصله گیرد و در کالبد گذشته خود جانمایی شه چون که امروزه تماشاگر انحرافاتی در کالبد جدید هستیم.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه