: احساس گرمای زیاد کف پا می تونه به وجود اومده به وسیله مشکلات داخلی بدن ایجاد شه. این آسیب در مبتلایان به امراض قندی و زنان باردار بیشتر دیده می شه.می خوایم به روشای درمانی خونگی موثر واسه این آسیب اشاره کنیم با ما همراه باشین.

سوزش کف پاها شایع ترین مشکل در افراد بزرگسال بالای ۵۰ ساله. سوزش کف پا یه جور شکایت رایجه که معمولا به دلیل آسیب به اعصاب پا ایجاد می شه.

– احساس سوزش کف پا یه مشکل بسیار رایجه و می تونه در هر سنی در افراد تاثیر بزاره. احساس سوزش می تونه از ناچیز تا شدید؛ زیاد یا طولانی باشه. بعضی افراد تحت شرایطی قرار می گیرن که احساس سوزش، سوزن شدن، درد یا بی حسی در پا دارن.

بعضی از دلایل احتمالی سوزش پاها می تونن عواملی مانند نوروپاتی محیطی (آسیب عصب) به دلیل شرایط خاص یا قرار گرفتن در برابر مواد مضر و یا اعتیاد باشه.

شدت احساس سوزش کف پا متفاوت بوده و در شرایط خاصی می تونه با سوزن سوزن شدن پا یا بی حسی همراه باشه. در بعضی موارد، درد یا سوزش ممکنه مانع از خوابیدن شما شه. علاوه بر سوزش پا، ممکنه نشونه هایی مانند تورم، نفس نفس زدن و یا دردهای خسته کننده رو تجربه کنین.

اعصاب ما از جمله ساختارهایی هستن که پیامایی رو به مغز انتقال میدن. اونا مسئول کلیه احساسات از جمله فشار و دما هستن. علائم سوزش کف پا ممکنه ثابت باشه یا گذرا باشن.

بعضی وقتا کارکرد اعصاب آسیب دیده به طور مناسبی انجام نشده و ممکنه زیادتر از اندازه فعال شده یا احساساسات رو به طور متفاوتی نشون بدن. اونا می تونن سیگنالای درد رو به مغز ارسال کنن؛ حتی اگه آسیب جسمی وجود نداشته باشه.

 

احساس سوزش در پاها، بیشتر به دلیل یه جور آسیب یا مشکل در سیستم عصبی یا نوروپاتی محیطیه. این مشکل بعضی وقتا با دیابت، سوء مصرف طولانی و قرار گرفتن در برابر سموم خاصی همراه س. به بیان دیگه در بین خیلی از دلیلای احتمالی میشه دیابت رو نام برد که شاید شایع ترین عامل واسه نوروپاتی محیطیه.

وقتی که قند خون همیشه زیاد می شه، می تونه به رگای خونی که اکسیژن و دیگر مواد مغذی رو تامین می کنن، آسیب برسونه. این مشکل، بر چگونگی انتقال سیگنالای عصبی اثر میذاره و منتهی به بروز سوزش کف پا می شه.

علل دیگه هم شامل کمبود ویتامین B، اسید فولیک، تیامین یا کلسیم، جراحات، تروما، نیش حشرات؛ مریضی طولانی کلیه و بیماریای عروقی محیطی هستن. این مشکل ممکنه به دلیل آسیب یا بقیه وضعیتای پزشکی ایجاد شده و باعث فشرده شدن اعصاب شه.

علل احتمالی سوزش کف پا

– مصرف زیادتر از اندازه الکل؛ قرار گرفتن در برابر سمومی مانند حلالا و آفت کش ها

– مشکلات جانبی دارو، مخصوصا داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد HIV و داروهای ضد ویروس

– بیماریا و مشکلات: هیپوتیروئیدی، مریضی طولانی کلیه، مریضی ، لوپوس، آرتریت روماتوئید، مریضی لایم

– سندرم درد پیچیده منطقه ای

– شرایط پوستی

با در نظر گرفتن خیلی از دلیلای احتمالی اساسی، به خاطر درمان مناسب، لازمه تا تشخیص دقیق انجام بشه.

درمان سوزش پاها بستگی به دلیل اون داره. واسه پاهای ورزشکار درمان می تونه با به کار گیری یه پماد موضعی ضد قارچی انجام بشه. وقتی که مشکل سوزش کف پا بر اثر اعصاب آسیب دیده (نوروپاتی) اتفاق بیفته، باید به سرعت درمان شه. این کار به خاطر جلوگیری از آسیب بیشتره. در بیماران دیابتی یا بیماران با مشکل تیروئید، داروهایی با دوز مناسب، تجویز می شه.

قند دوران بارداری باید چند باشه

در این شرایط، دارو نقش مثبتی رو اجرا می کنه، اما تغییرات در سبک زندگی دراز مدت می تونه به همون اندازه مهم باشه. تغییر روش زندگی می تونه شامل بهبود تغذیه، تغییرات تغذیه ای، افزایش سطح فعالیتای ورزشی و محدود کردن یا حذف مصرف الکل باشه.

دقیق ترین آزمایش در کدوم آزمایشگاه انجام می شه؟

علاوه بر احساس سوزش کف پا ، نشونه هایی مانند قرمزی، تورم، تعریق زیاد، درد ناخوشایند، تغییر رنگ و بافت پوست و افزایش حس گرما هم ممکنه مشاهده شه.

مشکل سوزش کف پا رو میشه با داروهای تجویز شده کنترل کرد. شمام اینکه می تونین بعضی از روشای ساده رابرای کاهش این مشکل امتحان کنین. هم اینکه، در مورد تشخیص و درمان مناسب با دکتر مشورت کنین.

آب سرد

آب سرد یکی از بهترین داروهای خونگی واسه سوزش کف پا هستش. آب سرد باعث آرامش سریع سوزش پا، رفع تورم پا می شه. پاها رو در ظرفی از آب سرد بذارین. چند دقیقه صبر کرده و این کار رو چند بار در روز تکرار کنین. قرار دادن زیاد پاها در آب سرد پیشنهاد نمی شه، چون ممکنه موجب فرسایش و پوسیدگی پوست شه.

سرکه سیب

سرکه سیب، کمک می کنه تا تعادل سطح PH بدن حفظ شده وهمچنین به خاطر درمان سوزش کف پا بسیار موثره. واسه این کار، یک تا دو قاشق غذا خوری سرکه سیب رو تو یه لیوان آب گرم بریزین و یه بار در روز استفاده کنین تا بهترین یافته ها رو به دست بیارین.

شمام اینکه می تونین وان حموم رو با آب گرم پر کنین و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب به اون اضافه کنین. هم اینکه می تونین از نمک دریایی هم استفاده کرده و به آب اضافه کنین. پای خود رو حدود ۲۰ دقیقه دوبار در روز در این وان گرم بذارین.

 زردچوبه

زردچوبه شامل مقدار مناسبی از ترکیب شناخته شده ای به عنوان cucuminه، که کمک می کنه تا گردش خون در سراسر بدن شما بهبود یابد. علاوه بر این، زردچوبه دارای خواص ضد التهابیه که به کاهش احساس سوزش و هم اینکه درد در پا کمک می کنه.

یه لیوان زردچوبه رو تو یه لیوان آب گرم ریخته و بر محل سوزش بذارین. شمام اینکه می تونین دو قاشق غذا خوری زردچوبه و آب کافی جفت و جور کنین و اونو دو بار در روز درمحل قراردهید. اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این کار رو زیاد تکرار نکنین.

نمک اپسوم

نمک اپسوم می تونه به آرامش پاها کمک کنه و از احساس سوزش کم کنه. این نمک شامل سولفات منیزیمه که می تونه به کاهش التهاب، سوزش و درد کمک کنه. علاوه بر این، می تونه کارکرد عصبا رو بهتر کنه. یک و نیم فنجون نمک Epsom رو تو یه وان بزرگ ریخته و پاهای خود رو درون اون قراردهید.

تصویر نمک اپسوم

به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان بوده و بعد پاها رو بیرون آورده و خشک کنین. این کار رو یه بار در روز انجام بدین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بخور نمک اپسومی ممکنه واسه آدمایی که دارای دیابت، فشار خون بالا یا مریضی قلبی هستن مناسب نباشه. پس قبل از این نوع درمان حتما با دکتر خود مشورت کنین.

زنجبیل یکی دیگه از داروهای بسیار موثر واسه رفع سوزش کف پا هستش. چندین عامل فعال در زنجبیل باعث افزایش گردش خون در بدن می شه که به نوبه خود موجب آرامش سریع احساس سوزش می شه. شما می تونین در روز، دو تا سه فنجون چای زنجبیل استفاده کنین.

هم اینکه، می تونین پارچه ای رو با چای زنجبیل گرم آغشته کرده و روی محل سوزش بذارین تا سوزش کف پا ، تورم و درد کم بشه. این کار رو هر روز و چند بار تکرار کنین.

گوجه فرنگی با روغن زیتون

یه قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی رو با روغن نارگیل گرم یا روغن زیتون مخلوط کنین. پس از اون، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پا رو به وسیله اونا ماساژ بدین. شما می تونین هر کدوم از این روشای خونگی رو تا زمان رفع مشکل سوزش کف پا انجام بدین.

نبض ما

.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت