زنده کردن دوباره رابطه 

نسل حاضر نسبت به نسلای قبلی، شناخت خیلی از پدر و مادربزرگ ندارن چون اونا یا فوت کردن یا در مسافتای بسیار دور زندگی می کنن….

در داستان روابط بابابزرگ، مادربزرگ و نوه ها، نوجوونی دوران خاصیه. پدر و مادر بزرگا هنگام تولد مغز بادام شیرین شون رویاها پرورانده ان، با اونا بازی کردن و در کنار قهر و آشتیا به اونا زندگی رو آموخته ان ولی زمان پیش میاد که در تاریخ این روابط، نقطه مبهمی پیش رومون قرار میگیره مثل اینکه یه جمله پاک شده و تنها چند کلمه نامفهوم و البته کمی تلخ از اون باقی مونده. نوه ام؟ اونا دیگه بزرگ شدن، کارای دیگری واسه انجام دادن دارن. می خواین این جملات رو ترجمه کنیم: دیگه اونا رو نمی بینیم. اونا دیگه علاقه ای به اومدن پیش ما و خونه مون ندارن. حتی نمی خوان با ما مسافرت بیان. دیگه از پیش ما بودن لذت نمی برن. زمان میگذره و رفتار آدما تغییر می کنه. نوه ها دیگه نیاز به کسی ندارن تا همیشه مراقب اونا باشه.

 

وقتی در سن اونا بودم، چیجوری فکر می کردم؟ چه کارایی انجام می دادم؟

نسل حاضر نسبت به نسلای قبلی، شناخت خیلی از پدر و مادربزرگ ندارن چون اونا یا فوت کردن یا در مسافتای بسیار دور زندگی می کنن. از طرف دیگه روش تفکر نسل جدید با قدیم فرق می کنه. بابابزرگ و مادربزرگ های ما در ۱۸ سالگی احساس بالغ شدن می کردن و خود رو مسوول والدین شون می دونستن ولی فرزندان عصر حاضر این جور فکر نمی کنن. نوجوونی اونا بسیار متفاوت تر از نوجوونی بابابزرگ و مادربزرگ هاشونه.

واقعا تنها چیزی که از سن ۱۸ سالگی به بعد روابط میان نوه و پدر و مادربزرگ رو حفظ می کنه، رابطه خانوادگی و خاطرات دوران کودکیه. البته این به اون معنی نیس که وگرنه، اونا همدیگه رو ندیده می گیرن. زنده کردن دوباره روابط به خواست هر دو طرف بستگی داره. مادر و پدربزرگای بسیاری هستن که حتی رابطه جالبی با فرزندان خود نداشتن و به دنبال در دوران کودکی به نوه هاشون نزدیک نشده ان اما در دوران نوجوونی همدم خوبی واسه نوه های خود بودن. واسه این منظور فقط کافیه کمی صبر داشته باشین و بازم در دسترس نوه هاتون باشین.نوجوانان برخلاف اینکه تمایل دارن کسی مراقب شون نباشه، نیاز به مراقبت دارن.

در نوجوونی لحظات بسیاری پیش میاد که فرد می خواد با کسی درباره مسایلش صحبت کنه. یه نوجوون نه فقط درباره مسایل شخصی بلکه درباره سیاست، تاریخ و هویت ملی اش هم کنجکاوه. فکر می کنین اون طرف وظایف مادرانه و پدرانه، صحبت کردن درباره این جور مسایل هم وظیفه مادر و پدربزرگه؟ بله! در دنیای موجودات زنده، بشر تنها موجودیه که روابط پدر، و مادربزرگ با نوه ها رو زنده نگاه داشته و این نشون دهنده علاقه اون به فکر کردن درباره زمان و تاریخه. مثلا یه شامپانزه و مادرش هم رابطه گرمی با هم دارن ولی مادر مادر شامپانزه هیچ علاقه ای به نوه نشون نمی ده. مادربزرگ و بابابزرگ در خونواده بشری، جایگاه خاص ای دارن که خالی بودن اون خیلی راحت از طرف نوه ها حس می شه.

 

بابابزرگ و مادربزرگ، کلید حل بعضی مسایل

در رابطه نوه و مادربزرگ و پدر بزرگ نکته مهم آنجاست که اونا نخوان نقش والدین رو بازی کنن. منع کردن یا اجازه دادن، وظیفه اونا نیس. آموزش و تربیت کودک باید طبق تمایل والدین انجام گیرد.

خونواده، سازمانیه که در اون عادات و رسوم شکل میگیره اما نوجوونی، دورانیه داغون کننده که در اون نوجوون از همه عادات متنفر شده و می خواد از اونا فاصله بگیره. اگه مادر و بابابزرگ هم خواهان تغییر نباشن، ناراحتی و مشکلات بزرگی در خونه اتفاق می افته ولی اگه با رسیدن نوه به دوران بلوغ اونا کمی خود رو با اون وفق بدن، کلید حل خیلی از مسایل نوجوون می شن، مسایلی که شاید مطرح کردن اونا با مادر و پدر سخت باشه ولی گفتن اونا با مادربزرگ و بابابزرگ، راه حل خوبیه.

در جریان زندگی که در حال گذره، چه خوب چه بد، هرکی وظیفه ای داره. وقتی نوه ها بزرگ می شن، دیگه مجالی واسه آروم نشستن و چرت زدن نیس. اونا ما رو مجبور می کنن که درکشون کنیم و قلب و ذهن مون رو وسعت بدیم

در واقع بابابزرگ و مادربزرگا نقش پدر و مادر دوم نوه هاشون رو بازی می کنن و وقتی بچه هاشون موفق به انجام مسئولیتای شون نمی شن، این به عهده شماس که مسئولیتا و تکالیف فرزندانتان رو به دوش بکشین.

برعهده گرفتن مسئولیتای فرزندانتان معنیش این نیس که شما فقط در مواقع خاصی نسبت به فرزندان و نوه هاتون مسئولیت دارین بلکه معمولا انجام این کارا واسه همیشه ادامه داره چون اگه فرزندانتان هم همه مسئولیتای شون رو در قبال نوه هاتون بکنن بازم شمام در قبال نوه ها مسئولیتا و تکالیفی رو برعهده دارین.

اولین مسئولیتی که شما باید انجام بدین اینه که اونا رو به راه درست و صحیحی راهنمایی کنین.نوه هاتون درصورتی که پند و اندرزهای مفیدی از طرف پدر و مادرهای شون و هم اینکه از شما بگیرن، به طور کاملی پرورش پیدا می کنن و تربیت می شن. وقتی که اونا به سن نوجوونی می رسن، مواقع زیادی پیش میاد که پدر و مادرهایشان رو درک نمی کنن و به سمت شما کشیده می شن و واسه درد دل و گفتن حرفای دلشون به سراغ شما میان.

شما بابابزرگ و مادربزرگا با جدا از اشتباهاتی که اونا مرتکب شدن، باید با آغوش باز پذیرایشان باشین اما انجام این کار معنیش این نیس که شما باید کارای اشتباهی که اونا انجام میدن رو تحمل کنین و با اونا کنار بیایید بلکه نوه هاتون فقط نیاز دارن که اونا رو درک کنین. اگه شمام عصبانی شید و با خشونت با اونا برخورد کنین، اونا به سمت دوستانشون کشیده می شن و به نصیحتا و اندرزهای دوستانشون عمل می کنن و شما نمی تونین ضمانت کنین که نوه هاتون نصایح به درد بخور و درست دوستانشون رو قبول کنن و ممکنه به راه های خلاف کشیده شن چون شما دوستان اونا رو نمی شناسید که از چه دسته آدمایی هستن.

دومین مسئولیتی که به گردن شماس اینه که نوه هاتون رو راهنمایی کنین و اونا رو بیشتر با خدا و معنویات آشنا کنین. این موضوع خیلی مهمه چون تا اونا جوون و بی گناه هستن و صفحه دلشون از هر گونه گناه و سیاهی پاکه، شما می تونین خیلی راحت اونا رو به سمت خدا و انجام کارای خوب جهت بدین. شاید عبادت و نماز خوندن اول واسه اونا سخت باشه اما عوضش یاد می گیرن که رابطه صمیمی و استواری با خدا برقرار کنن. شما می تونین به اونا کمک کنین تا راه درست رو انتخاب کنن و خودتون هم به کارایی که انجام میدن، دقت و به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

سومین و آخرین مسئولیت اصلی شما اینه که باید واسه برآورده کردن نیازای اونا، کمک و همکاری لازم رو با اونا داشته باشین.

 

وقتی که فرزندان شما با مشکلات اقتصادی روبه رو هستن، شما باید حامی و پشتیبان نوه هاتون باشین و احتیاجات حیاتی و لازم اونا رو برآورده کنین و به اونا اطمینان بدین که از نظر مالی می تونن روی شما حساب کنن.

مخصوصا در وقتی که نوه هاتون با مشکلاتی مثل پرداخت هزینه های تحصیلی و مشکلاتی در مورد سلامتی شون درگیر هستن، در درجه اول شمائید که باید از اونا پشتیبانی کنین. عشق و محبتی که شما به نوه هاتون بیان می دارین، شخصیت اونا رو به صورتی شکل میده که افراد بهتری واسه خونواده و جامعه شون باشن و این کار باعث می شه که اونا نسبت به بچه های دیگه، بچهایی که با عشق و محبت کافی از طرف پدر و مادر و بابابزرگ و مادربزرگای شون رشد نکرده ان، افراد متفاوتی باشن.

انجام این کارا باعث می شه که شما احساس رضایت بیشتری از خودتون داشته باشین و بدونین یه تیکه از مسئولیتا و وظایفی که به عنوان بابابزرگ و مادربزرگ رو دوش شماس رو به بهترین روش انجام دادین و هم اینکه احساس می کنین که زندگی تون به طور کامل تکمیل شده و هر مسئولیتی که در طول زندگی برعهده تون بوده رو تموم و کمال انجام دادین.

 

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خونواده ایرونی تبیان

منابع: روزنامه هم میهن/سایت خوشحال فا

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش نگهداری و سلامت سالمندان سایت آکا