زنده کردن فرد غرق شده

هروقت با فردی روبه رو شدید که در حال غرق شدنه، اولین قدم خروج اون از آبه. این کار رو همیشه به افراد دارای مهارت نجات غریق بسپارین.

 

غرق شدگی یکی از دلیلای مرگ و میر غیرعمدیه که بدون هیچ سختی ای قابل پیشگیریه. حصارکشی استخرها، شنا نکردن در مکانای ممنوعه، داشتن همراه در بین شنا و شنا نکردن آدمایی که به دلیل مریضی مثل تشنج واسه شنا منع دارن، می تونه از بروز غرق شدگی در بین شنا کردن و تفریحات آبی کم کنه.

 

مهم ترین عامل در غرق شدگی، نرسیدن اکسیژن به اعضای بدن است، پس وجود فردی که توانایی انجام احیاء و مخصوصا تنفس مصنوعی رو داشته باشه، می تونه عاقبت این جور حوادث رو تغییر داده و به نجات زخمی منجر شه.

 

هروقت با فردی روبه رو شدید که دچار غرق شدگی شده، اولین کار خروج غریق از آبه. این کار رو همیشه به افراد دارای مهارت نجات غریق بسپارین.

در غرق شدگی باید اول یه سیکل کامل از تنفس و ماساژ به مدت دو دقیقه انجام شه. بعد مبادرت به اطلاع رسانی به اورژانس ۱۱۵ کرد

یادتون نره که مهارت در شنا با توانایی نجات غریق، دو بحث فرق داره. چه بسیار شناگرانی که واسه نجات کسی اقدام کردن، اما خودشون غرق شدن.

 

بیشتر غرق شده ها احتیاجی به بی حرکت سازی گردن ندارن، مگه این که گردن آسیب دیده باشه.

 

وقتی که فرد در عمق کم شیرجه می زنه، یا بر اثر سقوط از سرسره آبی دچار آسیب شده، یا این که فرد بدنبال مصرف زیاد الکل یا دارو مبادرت به شنا کرده، یا نشونه هایی از آسیب گردن دیده می شه، باید گردن غریق رو بی حرکت کرد. واسه این کار کافیه که با دو دست سر رو در امتداد گردن تو یه خط صاف نگه داشت. هم اینکه می تونین از گردنبند طبی استفاده کنین.

 

قدم بعدی، باز کردن راه تنفس غریق و دادن تنفسه. تنفس دهن به دهن و دهن به بینی از راه های مرسومه.

اگه راه تنفس زخمی رو باز کرده و تنفس مصنوعی رو شروع کردین، اما غریق به هوش نیومد، باید ماساژ قلبی رو شروع کنین.

 

به این معنا که باید ۳۰ ماساژ و به دنبال اون دو نفس داد. این کار تا به هوش اومدن زخمی ادامه یابد.

 

خیلی از بیماران به دستگاه های شوک خودکار نیازمند هستن که اگه در دسترس باشه خیلی خوبه. این دستگاه ها واسه مبادرت به شوک نیازمند تنظیمات نبوده و خودشون به صورت خودکار، وضع قلب مریض رو بررسی کرده و در موقع ضرورت به مریض شوک میدن.

 

اگه مریض در بین دریافت تنفس یا ماساژ استفراغ کرد، باید به سرعت ایشون رو به یه طرف گردونه تا از ورود محتویات معده به درون راه های تنفسی جلوگیری شه. اگه چیزی در دهن مریض دیده شد، باید به کمک انگشت یا پارچه ای اونو خارج کرد.

 

در غرق شدگی باید اول یه سیکل کامل از تنفس و ماساژ به مدت دو دقیقه انجام شه. بعد مبادرت به اطلاع رسانی به اورژانس ۱۱۵ کرد. یادتون نره که تموم مصدومان رو باید به اورژانس انتقال داد.

 

در دیگر موارد احیا مانند سکته های قلبی، باید اول با ۱۱۵ تماس گرفت و بعد سراغ مریض اومد و احیا رو شروع کرد.

 

تلاش واسه خارج کردن آب لازم نیس. بیشتر غریقا به دنبال تماس قطره ای از آب به حنجره شون دچار بسته شدن یهویی در حنجره و تارهای صوتی می شن که همین کارکرد دفاعی از ورود آب به راه های هوایی جلوگیری می کنه.

 

در اون بعضیا هم که آب وارد ریه می شه، خیلی سریع جذب شده و انسداد در مسیرهای هوایی رخ نمی ده.

 

خارج کردن آب از معده اقدام خطرناکیه و می تونه با مشکلات زیادی واسه غریق همراه باشه. آب خروجی از معده ممکنه وارد راه های هوایی شده و وضع رو بدتر کنه؛ پس فشردن شکم واسه خروج آب اصلا نباید انجام شه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net