زنده کردن قلبی – تنفسی بلد هستین؟
 زنده کردن قلبی- تنفسی بلد هستین؟ شاید بلد نیستین اما یادتون باشه که اگه این کار رو بلد باشین شاید بتونین جون یکی از نزدیکان و آشنایان تون رو نجات بدین. این مطلب رو بخونین و تلاش کنین در مورد زنده کردن قلبی- تنفسی یا CPR اطلاعات تون رو تکمیل کنین.

چیجوری ماساژ بدین
براساس دستورالعمل جدید سازمان بهداشت جهانی درصورتی که فردی دچار ایست قلبی شد، فریاد بزنین تا کس دیگه ای با اورژانس تماس بگیره، در همون زمان با حرکات سریع، فشاری به قفسه سینه فرد وارد کنین تا وقتی که کمکای اولیه و تکنیسینای اورژانس به محل وارد شن.

بهترین روش انجام ماساژ قلبی اینه که دو دست تون رو روی هم بذارین و انگشتان تون رو به هم بپیچونید و اونا رو روی قفسه سینه در ناحیه  قلب بذارین و دستا رو سریع و قوی به سمت پایین فشار بدین. با هربار فشار دادن باید بتونین حدود ۴سانتی متر قفسه سینه رو به سمت پایین ببرین. در هر دقیقه هم باید حدود ۱۰۰بار قلب رو ماساژ بدین. در فاصله هر ماساژ باید اجازه بدین قفسه سینه کمی بالا بیاد تا قلب و ریه ها امکان پر شدن رو داشته باشن.

 

 

یادتون باشه در جوانان و افراد بالغ می تونین از راه ماساژ قلبی به تنهایی استفاده کنین اما اگه ایست قلبی فرد رو ندیده اید و فرد مقابل چشم شما دچار ایست قلبی نشده و فکر می کنین ممکنه چند دقیقه از ایست قلبی اش گذشته باشه باید به اون تنفس دهن به دهن هم بدین. در مورد نوزادان و کودکان هم بهتره ماساژ قلبی و تنفس دهن به دهن با هم انجام شه.

افراد غرق شده و اونایی که به دلیل مسمومیت دارویی دچار ایست قلبی شدن و آدمایی که اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) کردن باید هم ماساژ قلبی و هم تنفس دهن به دهن دریافت کنن.


حتی ماساژ قلبی به تنهایی هم کافیه
طبیعیه که وقتی در چندقدمی شما کسی به زمین بیفته هول شید و ندونین چه کاری باید انجام بدین و حتی اگه زنده کردن قلبی هم بلد باشین نتونین اونو انجام بدین.  ممکنه حتی به خاطر ترس و اضطراب یادتون بره که CPR چیجوریه و اول باید چه کاری انجام بدین.
 واسه همینه که آمار نشون میده در بیشتر از ۵۰درصد موارد آدمایی که فردی در نزدیکی اونا دچار حادثه می شه و به زمین میفته فقط با اورژانس تماس می گیرن اما یه دلیل مهم این وسط هم  اینه که خیلی از افراد نمی خوان تنفس دهن به دهن واسه یه فرد ناشناس بکنن.

ترس از انتقال مریضیا و حالت چندش دلیل دوری خیلی از انجام CPRه و همین باعث می شه حتی انجام ماساژ قلبی که می تونه جون افراد زیادی رو نجات دهد هم انجام نشه.به همه این دلایل،گروهی از کارشناسان عزمشونو جزم کردن بررسی کنن در انجام عملیات زنده کردن قلبی- تنفسی اصلا تنفس دهن به دهن لازمه یا نه؟

هر یک دقیقه حیاتیه
براساس آمار فقط در آمریکا روزانه هزار نفر به دلیل ایست قلبی فوت می کنن. در کل حدود ۴۰۰هزار مورد ایست قلبی در سال درخارج از بیمارستانا اتفاق میفته که از این تعداد ۸۸درصد در خونه هاست و به خاطر همین آشنا بودن با CPR می تونه جون نزدیکان شما رو نجات دهد.البته ایست قلبی با حمله قلبی فرق داره. فرد دچار ایست قلبی یهو به زمین میفته و به تکون دادن و تحریک دردناک جواب نمی ده و تنفس عادی اش قطع می شه.

 

ایست قلبی وقتی اتفاق میفته که جریان الکتریکی قلب دچار مشکل شه که درنتیجه اون ضربان قلب هم دچار مشکل می شه و این جور نمی تونه خون رو پمپ کنه. تنها پس از ۴ دقیقه از بروز مشکل قدرت مغز واسه در امان موندن از کاهش اکسیژن شدیدا کم میشه. حدود درصد از افراد دچار ایست قلبی قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می کنن. یادتون باشه از لحظه بروز ایست قلبی، هر دقیقه ای که زنده کردن قلبی- تنفسی دیرتر شروع شه، شانس زنده موندن فرد بین ۷ تا ۱۰ درصد کم میشه.

خیلی نگران  اکسیژن نباشین
اما محققانی که این مطالعه رو انجام دادن میگن وقتی که فردی به دلیل مشکل قلبی- دچار ایست قلبی می شه معمولا مقداری اکسیژن در ریه های اونه که واسه کارکرد چند دقیقه قلب و مغز اون کافیه و در این زمان مهمه که خون به بخشای حیاتی ایشون برسه این کار با ماساژ قلبی انجام می شه درضمن این محققان میگن خیلی از افراد وقتی دچار ایست قلبی می شن تلاش می کنن نفس بکشن و این جور اکسیژن بیشتری رو وارد ریه های خود می کنن. در نتیجه شاید نباید خیلی نگران اکسیژن باشین و باید اول به ماساژ قلبی فکر کنین و تلاش کنین با ماساژ قلبی و فشار به سینه، قلب رو به پمپاژ خون وادارید.

شاید ماساژ قلبی  به تنهایی کافی باشه
طی انجام ۲ مطالعه جداگونه در سالای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ که یافته های اون در نشریه پزشکی نیوانگلند به چاپ رسیده، محققان مدعی شدن ماساژ قلبی یا فشار به ناحیه سینه فرد دچار ایست قلبی شده می تونه به اندازه انجام یه زنده کردن قلبی کامل CPR به درد بخور باشه.
در این تحقیقات که یکی از اونا در لندن و دیگری در سوئد انجام شده نشون داده شده که درصد بیشتری از کسائی که پس از ایست قلبی ماساژ قلبی گرفتن (به نسبت اونایی که CPR کامل گرفتن) با کارکرد مغزی مناسب و حال عمومی خوب، پس از درمون، بیمارستان رو ترک کردن.

 

آمار کمک پایینه
در سالای گذشته آموزش زنده کردن قلبی- عروقی تنفسی و کمک اورژانس یا همون CPR در خیلی از نقاط جهان اجباری شده و حالا در مدارس و دانشگاه ها چگونگی کمکای اولیه به فردی که دچار ایست قلبی شده آموزش داده می شه اما نکته باحال این وسط اینه که هنوز خیلی از آدمایی که در جایی غیر از بیمارستانا دچار ایست قلبی می شن کمکای اولیه و زنده کردن قلبی- عروقی رو دریافت نمی کنن.

در واقع آمار نشون میده در اروپا تنها یه سوم آدمایی که دچار ایست قلبی می شن به وسیله مردم عادی زنده کردن قلبی- عروقی می شن و در آمریکا این رقم تنها یه چهارمه.  باوجود اینکه تموم مردم قوانین CPR رو می دونن، پس به چه دلیل آمار کمک به افراد دچار ایست قلبی تا این حد پایینه؟

در این موارد باید تنفس دهن به دهن بدین
براساس دستورالعمل جدید انجمن جهانی مراقبتای قلبی در مورد آدمایی که نیاز به ماساژ قلبی و تنفس دهن به دهن همزمان دارن شما باید تلاش کنین که ریتم ۱۰۰ ماساژ قلبی در دقیقه رو داشته باشین و پس از هر ۳۰ بار ماساژ، ۲بار تنفس دهن به دهن رو انجام بدین که هرکدوم یه ثانیه به طول برسه و بعد دوباره ماساژ رو واسه ۳۰بار دیگه تکرار کنین و…
واسه تنفس دهن به دهن سر فرد ایست قلبی کرده رو به پشت برگردونین تا راه هوایی باز شه. بعد دماغ فرد رو با دست ببندین و دهن تون رو روی دهن فرد بذارین و با فشار هوای داخل ریه های تون رو به دهن اون بفرستید، درصورتی که کارتون رو درست انجام بدین باید تماشاگر بالا اومدن قفسه سینه فرد به دلیل ورود هوا به ریه های اون باشین.

– مـراحل انجـام CPR ( زنده کردن قلبی – تنفسی) :
اگه تنفس طبیعی نبود سر رو به سمت عقب خم کنین بعد دو تنفس دهن به دهن بدین و ماساژ قلبی رو ادامه بدین.

چیجوری تنفس مصنوعی بدیم؟
واسه انجام تنفس مصنوعی اول نفس عمیق کشیده بعد با اطمینان از باز بودن راه هوایی با عقب کشیدن چانه زخمی (ممکنه گشتن دهن و حلق زخمی با انگشت لازم باشه)دهن رو روی دهن یا بینی زخمی گذاشته و هوا رو وارد ریه زخمی می کنیم. ملاک کافی بودن اندازه ورود هوا، دیدن حرکت قفسه سینه س. پس از دادن هر نفس دهن رو از روی دهن زخمی ورداشته و دوباره با یه دم عمیق واسه دادن تنفس عمیق آماده میشیم. در زمان نفس کشیدن بهتره صورت رو به سمت سینه زخمی برگردانیم تا هم از هوای خروجی از ریه زخمی تنفس نکنیم هم خارج شدن هوا رو ببینیم و احساس کنیم. تنفس مصنوعی تنها دوبار داده می شه و پس از اون ماساژ شروع می شه.

 

 

راه هوایی رو باز کنین تا مانعی در سر راه تنفس نباشه ببینین قفسه سینه بالا و پایین میره یا نه؟

۳۰ ماساژ در ۲۰ ثانیه
ماساژ قلبی که درواقع فشردن قلب زخمی واسه پمپاژ مصنوعی قلبه به وسیله فشار دادن قفسه سینه انجام میشه. واسه این کار کف یه دست رو در ناحیه وسط سینه قرار داده و دست دیگه رو روی اون می ذاریم. به صورت عمودی به قفسه سینه فشار وارد می کنیم تا در حد ۳ تا ۵ سانتی متر جابه جا شه. تعداد ماساژ قلبی در هر سیکل ۳۰ عدده که باید در بازه وقتی حدود ۲۰ ثانیه انجام شه. بعد از این ۳۰ عدد ماساژ ۲ تنفس مصنوعی به روشی که توضیح داده شد انجام میشه.

 

 

روی استخون جناغ سینه کمی به سمت چپ رو با کمک هر دو دست به سمت پایین فشار بدین.باید هر دقیقه ۱۰۰ بار حدود ۴ سانتی متر قفسه سینه رو به سمت پایین فشار بدین تا قلب خون رو به انداما برسونه.

نگران شکستن دنده ها نباشین
در بین عملیات CPR بعضی وقتا اتفاقاتی اتفاق می افته که دونستن اونا ضرویه:

 

 

 

۱- از جمله این اتفاقات احتمال شکسته شدن دنده های مصدومه. استخونای بدن بدون پشتیبانی ماهیچه ها بسیار ضعیف هستن و همین عامل باعث می شه بر اثر فشارهای دست بین زنده کردن قلبی -تنفسی بعضی وقتا دنده ها بشکنن. احتمال شکسته شدن دنده ها بر اثر پمپاژ تا حدی به واسطه تمرین زیاد فشردن درست قابل کاهشه اما به صورت صددرصد قابل نابود کردن نیس.

اگه در طول عملیات صدای شکسته شدن دنده ها به گوش رسید نباید کار رو متوقف کنین. فقط احتمال بدین که فشار دست شما زیاده یا رابطه با فشار دقیقا عمود نیس. این ۲ رو بررسی کنین و به کار خود ادامه بدین.

۲- اتفاق دیگری که شایعه ورود هوای تنفس دهنده به معده س. در این حالت شکم زخمی ورم کرده و بعضی وقتا فشار شکم باعث خروج محتویات معده می شه. در صورت بروز این اتفاق به سرعت زخمی رو به پهلو چرخونده تا محتویات وارد شش ها نشه. بعد با انگشت یا دستمال دهن و حلق رو پاک کرده و عملیات دوباره شروع می شه.