بعضی وقتا در خیابون یا خونه با کودکی رو به رو می شیم که بدون جنب و جوش در گوشه ای افتاده. باید کاری واسه ایشون انجام بدیم، اما نمی دانیم از کجا شروع کنیم.

اول از امنیت خود و کودک مطمئن شید. اگه امکان بروز خطر واسه شما و کودک هست خیلی سریع کودک رو از محل دور کنین.

پس از اطمینان از امنیت محل باید میان بی هوش بودن و خواب بودن فرق قائل شید. واسه این کار به آرومی به شونِه طفل زده و از جملاتی جهت ایجاد رابطه استفاده کنین. بهترین جمله در کودکان نام بردن اسم اونا(در صورت دونستن) است. مثلا بگید: محمد جون، خوبی؟

اگه کودک واکنشی و یا تغییری در عکس العمل به صدای شما نشون بده، به معنی وجود زندگی در ویه. وگرنه کودک نیازمند احیاءه. تا این مرحله با کودکی رو به رو شده اید که حواس جمع نیس. پس خیلی سریع مبادرت به درخواست کمک کنین. اگه کسی در نزدیکی شما هستش از اون بخواین به اورژانس (۱۱۵) اطلاع دهد.

اگه تنها هستین بر خلاف بزرگسالان اول ۲ نفس به کودک داده و واسه ۲ دقیقه مبادرت به ماساژ قلبی و تنفس همزمان کنین و بعد واسه اطلاع به اورژانس کودک رو ترک کنین. اگه کودک وزن کمی داره می تونید ایشون رو هم همراه خود انتقال بدین.

پس از اطلاع به اورژانس پیش کودک اومده و عملیات احیاء رو ادامه بدین. با نزدیک کردن گوش به دهن مریض، هم می تونید صدای نفس کشیدن و هم جریان هوا رو روی پوست خود حس کنین. اگه به قفسه سینه مریض نگاه کنین ممکنه حرکت اونو ببینین.

اگه متوجه تلاش تنفسی در مریض نشدید خیلی سریع ۲ نفس دهن به دهن یا دهن به بینی به مریض بدین. اگه قفسه سینه مریض حرکتی نداشت به معنی انسداد راه هواییه. باید با مانور راه هوایی رو باز کرد.

پس از ۲ تنفس باید خیلی سریع ماساژ رو شروع کرد.

در مقابل هر ۳۰ ماساژ ۲ تنفس بدین. واسه جلوگیری از خستگی و بهینه بودن احیاء هر ۲ دقیقه فرد ماساژدهنده عوض شه. اگه تمایلی به دادن تنفس به کودک نیستین، دست کم ماساژ رو با سرعت ۱۰۰ بار در دقیقه ادامه بدین.

اگه توانایی بررسی نبض کودک رو دارین، می تونید هر ۲ دقیقه با جا به جایی افراد ماساژدهنده نبض مریض رو بررسی کنین.

اگه نبض مریض برگرده احیاء متوقف می شه. بهترین نبض واسه بررسی، نبض گردنه.

اصل در احیاء بر اینه که اگه توانایی چک نبض رو ندارین و یا در بود یا نبود نبض شک دارین احیاء رو ادامه بدین.

تعداد محدودی از بیماران با وجود برگشت کارکرد قلب، تنفس ندارن. در این بیماران تنها دادن نفس مصنوعی کفایت می کنه، تعداد تنفس به اندازه ۱۲ تا ۲۰ بار در دقیقه کافیه.

اقدامات فوق تا رسیدن اورژانس و یا رسوندن مریض به بیمارستان باید ادامه یابد.

دکتر بهروز هاشمی – متخصص طب اورژانس

جام جم

اگه می خواین با پزشکان سایت مشورت کنین،

اینجا رو کلیک کنین.

واسه شرکت در بحثای انجمن سایت مربوط به بهداشت و سلامت،

اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.net