: دکتر علیرضا نخعی مقدم گفت: در این کارگاه اصول کلی زنده کردن نوزاد براساس درس نامه زنده کردن نوزادان(NRA) که در ۳۲ کشور در حال تدریس و آموزشه، مرور شد که این اصول و به روز کردن اونا همگام با علم پزشکی روز دنیا از اهمیت به سزایی برخورداره.

ایشون اضافه کرد: در احیا کارایی روی نوزاد در شرف مرگ انجام می شه که اونو از مرگ پس از زایمون رهایی داده و باعث جلوگیری از آسیب دیدن نوزاد می شه.

زنده کردن نوزادان؛ چیزی حیاتی

این متخصص کودکان احیا رو واسه نوزادان چیزی حیاتی خواند و گفت: در نوزادان مغز به دلیل بافتای عروقی خاصی که داراس، بسیار آسیب پذیره و اگه این بافت با کم اکسیژنی مواجه شه، معلولیتای طولانی و بار مالی بسیار زیادی رو واسه جامعه به بار می آورد، پس احیا چیزی حیاتیه.

دکتر نخعی مقدم با اشاره به اینکه هر فرد معلول به صورت میانگین ماهیانه ۴۰۰ هزار تومن هزینه واسه خونواده به بار می آورد، گفت: با در نظر گرفتن این مهم که ۲۰۰ میلیون تولد در سال در دنیا اتفاق میفته و حدود ۴ میلیون از این موالید به مرگ هنگام زایمون منجر می شه و از اون مهم تر ۲۳ درصد از این مرگا به وجود اومده به وسیله خفگیا هستن و به زنده کردن سریع احتیاج دارن، مطمئنا ماماها باید در این مورد آموزشای تکمیلی و ضمن خدمت دریافت کنن.
: از اون جا که تولد پدیده مبارکیه، اولین ارتباطات نوزاد با والدین و همراهیا بسیار مهم بوده و معمولا خونواده ها منتظر این تجربه خاطره انگیز هستن، اما این وسط نقش کادر پزشکی خطر انگیزه؛ پس آموزش افراد در این مورد خیلی مهمه.
دکتر نخعی اعلام کرد: تقابل مرگ و زندگی و سلامت و معلولیت نیاز به آموزش همیشگی از راه شرکت در سمینارهای علمی و کار با مولاژ و در نتیجه ایجاد رابطه و هماهنگی میان گروه متولدکننده رو بسیار لازم تر کرده که هماهنگی واسه احیاء از مهم ترین اوناس تا به صورت صد درصدی خطا رو در این مورد رفع کنیم.
احیا در نوزادان و بزرگسالان
دکتر نخعی مقدم گفت: در زنده کردن نوزاد، باز کردن راه هوایی تنفس نوزادان بعد تحریک تنفس و پس از اون، به جریان انداختن خون اتفاق میفته.
: از سال ۲۰۱۵ محققان فهمیدن که در زنده کردن بزرگ سالان به جریان انداختن خون مهم تر بوده و باید در بالاترین جایگاه احیا قرار بگیره ولی نوزادان واسه این استثنا بوده و این روند واسه نوزادان هم اونقدر با در بالاترین جایگاه قرار گرفتن ایجاد تهویه و باز کردن راه تنفسی پی گرفته می شه.
این متخصص گفت: آمارهای نجات بخشی با احیا در بزرگ سالان خیلی امیدوار کننده نیس و بعضی وقتا با مشکلات دیگری همراه س و این در حالیه که زنده کردن نوزادان بسیار موفقیت آمیزتره؛ در نتیجه باید گفت که زنده کردن نوزادان از ضرورت و اهمیت بسیار زیادی برخورداره.
زایمونای طبیعی و مشکلات کم اونا
این متخصص پیشنهاد کرد: بهتره بانوانی که مشکلات خاصی ندارن، از انجام زایمون طبیعی پس از سزارینای قبلی نترسن، چون که این تصور اشتباهه که اگه کسی سزارین کرده باشه، واسه بارداریای بعدی دیگه نمی تونه به طور طبیعی زایمون کنه.
ایشون گفت: شک نداشته باشین هر چیزی که روند طبیعی خود رو طی کنه بهتر اتفاق میفته، پس بیشتر زایمونا با طی روند طبیعی خود مشکلات کم تری دارن و علاوه بر این، در موندگاری شیردهی و در ایجاد رابطه در لحظات اولیه تولد میان مادر و نوزاد بسیار مؤثره.
اگه می خواین مادر شید بدونین
این متخصص تأکید کرد: بهتره بانوانی که تصمیم به باردار شدن دارن، با یه متخصص زنان و زایمون مشورت و داروهایی مانند فولیک اسید رو مصرف کنن که باعث کاهش مشکلات مادرزادی می شه.
دکتر نخعی مقدم اعلام کرد: از طرفی بانوان باید از دید ژنتیکی و کنترلای دوران بارداری غربال گری شده و در کنار این امور، از بانوانی که تجربه بچه دار شدن رو داشتن، آموزشای لازم رو درباره روش شیردهی ببینن.
 

.

منبع :