مجله سیب سبز:

به چه دلیل ظهرها باید ۲۰ دقیقه خوابید؟

خواب بین روز استرس رو کم می کنه
تحقیقات جدید نشون میده خواب بعدظهر می تونه استرس روزانه رو کم کنه. به گزارش دویچه وله، محققان فکر می کنن بدن به اینجور استراحتی نیاز داره تا استرسی که در طول روز به اون وارد شده رو دفع کنه. از نظر اونا از اونجا که خوابیدن، یه بار ظهر و یه بار شب، بخشی از روند طبیعی بدن بزرگسالانه، با چند دقیقه استراحت در میان روز می تونین ساعت بدن تون رو تنظیم کنین و به آرامش برسین. محققان ثابت کردن آدمایی که حدود ساعت ۷ صبح از خواب بیدار می شن، معمولا حدود ساعت ۲ بعداز ظهر احساس خواب آلودگی می کنن، البته خوردن ناهار باعث می شه اینجور احساسی زودتر سراغ شون آید و با شدت بیشتری شما رو مجبور به خوابیدن کنه. البته اگه می خواین خواب بعدظهر، زندگی تون رو دچار مشکل نکنه، بیشتر از۲۰ دقیقه چشمای تون رو روی هم نذارین .

روی میز امتحان مشت بکوبید

گره کردن مشت و فشار دادن اون، حافظه شما رو تقویت می کنه
خیلی از ما در لحظات پرتنش زندگی مون مشت خود رو گره می کنیم، اما محققان فکر می کنن، گره کردن مشت، فقط به کاهش اضطراب منجر نمی شه، بلکه باعث می شه که استفاده بهتر و مفیدتری از حافظه تون کنین. اونا فکر می کنن، فشار دادن دست راست می تونه در حفظ بهتر خاطرات و فشار دادن دست چپ در به یادآوردن اونا اثر داشته باشه.

یافته های اونا در جریان یه آزمایش نشون داد کسائی که قبل از حفظ کلمات، مشت دست راست و قبلا از به یادآوری اونا هم مشت دست چپ خود رو فشار داده بودن در مقایسه با بقیه مطالب رو بهتر و سریع تر به یاد می یارن.

این یافته ها نشون میده انجام بعضی حرکات ساده به طور موقت باعث تغییر و فعال کردن عملکردهای مغز شده و می تونه باعث بهتر شدن حافظه شه.

یه اقدام سلامت که شاید حال تون رو بهترکند

بینی تون رو با دستمال پاک نکنین
یه محقق کانادایی عقیده داره که خوردن مخاط بینی، سیستم ایمنی بدن رو در برابر میکروبا تقویت می کنه. اون واسه درک بهتر سیستم ایمنی بدن آدم از دانشجویان خود خواست تا منافع احتمالی خوردن مخاط واسه سلامت رو بررسی کنن. اون عقیده داره که خوردن مخاط درون بینی شاید بتونه سیستم ایمنی بدن رو با معرفی اندازه کم و بی ضرر میکروبا به بدن تقویت کنه. درحالی که بعضی از محققان فکر می کنن، بهبود بهداشت منتهی به افزایش حساسیت و مشکلات خودایمنی می شه، این محقق ادعا می کنه که کمی کثیف بودن می تونه جون بچه ها رو نجات دهد. سیستم ایمنی بدن با ایجاد حافظه و یادداشت ورداری از چگونگی مقابله با هر میکروب کار می کنه. وقتی که یه میکروب واسه بار دوم با بدن مواجه می شه، سیستم ایمنی، حافظه خود رو مرور کرده و میکروبا رو تخریب می کنه.

لاغرها عاقلانه تر تصمیم می گیرن

تحقیقات جدید نشون می دهـد، هــرچنــد اضافه وزن موجب افزایش آگاهی افراد نسبت به انتخابای شون می شه اما از طرف دیگه اراده اونا رو در برابر وسوسها، ضعیف تر می کنه.

به گزارش روزنامه ایندین تایمز، کارشناسان تو یه مطالعه در مورد چگونگی تاثیر رفتارای شخصیتی بر اضافه وزن، ایده هایی مطرح کردن. به طور مثال آدمایی که شخصیت تعارفی و از خودگذشته دارن در مهمانیا بیشتر می خورن و افراد دقیق و جدی بیشتر به انجام فعالیتای بدنـی تمایل دارن. هم اینکه آدمایی که تیپ شخصیتی A هستن، بیشتر با خطر دچار شدن به مشکلات جسمی مانند زیاد شدن وزن و دچار شدن به مریضی قلبی مواجه ان.

در این مطالعه مشخص شد آدمایی که در طول یه سـال به اندازه ۱۰درصد اضافه وزن پیدا کردن، بیشتر پیرو امیال خود هستن و در مقابل وسوسه تسلیم می شن. از طرف دیگه، این پزشکان هم اینکه میگن، آدمایی که چند کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنن احساس خودآگاهی بیشتری در مورد رفتارای خود دارن و دلیل این توجه به خود، اظهارات منفی دور و بریا درباره اضافه وزن شونه.