اختراع قرص جدید انسولین

تازگیا خبری منتشر شده مبنی بر اینکه قرص انسولین اختراع شده. این قرص مریضی دیابت رو درمان می کنه و مبتلایان به دیابت نوع یه رو از شر تزریق انسولین خلاص می کنه.

الان در خیلی از کشورها دیابت، عامل اصلی کوری، مشکل کلیه و قطع پاها حساب می شه. علاوه برآن بیماریای تهدیدکننده زندگی مانند بیماریای قلبی عروقی، آسیبای عصبی و شاید مریضی فراموشی هم مربوط به این بیماریه. نگرانیای زیادی که در مورد دیابت قندی هست، شرایطیه که بدن یا قادر به تولید انسولین نیس (دیابت نوع۱) یا سلولای بدن نمی دونن که چیجوری از انسولین تولید شده واسه تعادل قند خون استفاده کنن (دیابت نوع ۲)، که خیلی از این عوامل خطرناک قابل پیش گیریه.

راه های زیادی واسه کنترل قند خون هست اما وقتی که فرد گرفتار به دیابت می شه درمانی واسه اون وجود نداره. واسه اولین بار در جهان قرص های انسولین به وسیله محققان اختراع شده که می تونه دیابت رو درمان کنه و بیماران دیابتی رو به درمان کامل بیماریشان امیدوار کنه.

محققان، قرصای انسولین رو واسه اولین بار واسه نجات جون کودکانی که گرفتار به مریضی قند نوع اول هستن اختراع کردن.به گزارش ما به نقل از راشاتودی محققان تونستن قرص شامل انسولین رو واسه بالابردن مقاومت بدن در مقابل مریضی قند (دیابت) بسازن. این قرص علاوه بر کودکان گرفتار به دیابت واسه پیشگیری از ابتلای کودکانی که احتمال گرفتار شدن اونا به دیابت محتمله هم کاربرد داره.

در خبر به موسسه یا کشوری که قرص دیابت جدید در اون اختراع شده اشاره نشده اما قبل از این بعد از منتشر کردن مقاله ای در هند مبنی بر امکان تولید کپسولای انسولین، محققان آمریکایی شروع به انجام آزمایشایی در این مورد کردن.

کارشناسان توقع دارن که این قرصا اولین قدم موثر و نقطه عطفی واسه درمان مرض خطرناک دیابت با داروی خوراکی باشه و بتونه مبنای تولید واکسن دیابت در آینده باشه.

محققان واسه امتحان اندازه تاثیر قرصای جدید روی کودکان دو تا هفت سال، این کودکان رو به دو گروه تماشاگر و هدف تقسیم کردن. به بعضیا از کودکان گرفتار (گروه تماشاگر) قرصای خنثی خالی از انسولین دادن و بقیه کودکان هم داروی واقعی رو گرفتن. از کل ۱۰ کودکی که داروی واقعی قرص انسولین رو استفاده کردن هر ده نفر تغییر مثبت قابل توجه ای رو در مقاومت بدن نشون دادن این در حلیه که از ده کودک دیگه در گروه تماشاگر فقط دو نفر تغییرات خوبی رو بعد از دوره درمان در سیستم مقاومت بدن خود نشون دادن.

کارشناسان می گن که بررسیای جدید با پایه قرار دادن قرص ضد دیابت اختراع شده می تونه به تولید واکسن دیابت هم منجر شه.

مبتلایان به دیابت نوع اول مجبورن در روز چند نوبت از آمپول انسولین استفاده کنن. انسولین یکی از هورمون هاییه که اثرات مختلفی در متابولیسم و دیگه اعمال بدن میذاره.

این هورمون با تاثیرگذاری بر سلولای کبد باعث می شه این سلولا با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ اون به صورت گلیکوژن، قند خون رو کم کنن و با تجمع گلیکوژن در سلولای ماهیچه ای – به عنوان یه منبع سوخت- انرژی رو زیاد کنه. هم اینکه با اثر به بافتای چربی، به کار گیری چربی به عنوان منبع سوخت رو متوقف می کنه. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می کنه. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می کنه.


اختراع قرص جدید انسولین

۴.۲/۵

۶

منبع : جام جم -/ ن.م