: اخترشناسان منتظر عبور سنگی بزرگ از نزدیک زمین هستن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  صحبت از یه جرم آسمانیه که قراره ساعت ده شب روز ۳۱ مه به وقت گرینویچ از نزدیکی زمین عبور کنه.

البته نه خیلی هم نزدیک. اگه دقیقش رو بخواین از فاصله پنج میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتری که پونزده بار دورتر از ماهه.

دنتون ایبل مدیر بخش علوم فیزیکی در موزه تاریخ طبیعی نیویورک به بی بی سی گفت که به چه دلیل اینجور شیئی با اینکه خیلی هم نزدیک نمی شه جلب توجه کرده: “هرچیزی که به زمین نزدیک شه که اونقدر بزرگه که قابل دیدن باشه جذابه. منجمان این وسیله رو از ۱۹۹۸ شناسایی کرده و راه حرکتش رو پیش بینی کردن چون پیرو قوانین جاذبه س و اونقدر بزرگه که قابل رؤیته پس کنجکاوی ایجاد کرده.”

همین سه ماه قبل بود که شهاب سنگ بزرگی در آسمون بخش مرکزی روسیه منفجر شد. تیکهای اون روی یه شهر ریخت و خساراتی به ساختمانا وارد کرد.

آقای ایبل میگه در همون روزی که اون شهاب سنگ منفجر شد یه سیارک از فاصله ای که فقط کسری از فاصله زمین تا ماه بود از کنار زمین گذشت و اون رویدادها بر کنجکاویا نسبت به سیارک تازه اضافه کرده.

هم اینکه این تصور که روزی ممکنه اینجور شیئی به زمین برخورد کنه مزید بر دلیله.

برخورد سنگی بزرگتر از این بود که باعث نابودی دایناسورها در زمین در حدود ۶۶ میلیون سال قبل شد.

دکتر ایبل میگه: “شیئی که باعث نابودی دایناسورها شد بنابه تخمینا ۱۰ کیلومتر قطرش بود که خیلی بزرگ بود. شئ تازه خیلی کوچکتر از اون هستش. اما اگه به زمین برخورد می کرد می تونست خسارات شدیدی در منطقه ای وسیع بسازه.”

اخترشناسان سوالات زیادی درباره این سیارک از جمله سرمنشاء اون دارن. از یه دنباله دار هنگام عبور اون از کنار خورشید جدا شده یا اینکه وقتی جزو کمربند موسوم به کویپر بوده که مجموعه بزرگی از سیارک هاییه که میان سیارت بزرگ و کوچیک منظومه شمسی می گردن.

اما وقتی به زمین نزدیک شد فرصت دارن اونو به دقت بررسی کنن. رادارهای قوی از این فاصله می تونیم جزئیاتی به اندازه ۴ متر رو بر سطح اون ببینن.

منجمان می گن دفعه بعد که این سیارک موسوم به ۱۹۹۸ کیو ای ۲ از این ناحیه عبور کنه ۱۰۵ سال دیگه هستش.

.

منبع :