تاری دید و نبود وضوح بینایی از مشکلات شایع در افراد گرفتار به آستیگماتیسمه.واسه درمان آستیگماتیسم، روش جراحی، به کار گیری عینک و لنز تماسی پیشنهاد می شه

علی میرزاجانی، رییس انجمن اپتومتری ایران، گفت: آستیگماتیسم کلمه ای انگلیسیه که برابر فارسی واسه اون ایجاد نکرده ایم به خاطر همین وقتی که به فردی می گیم چشم آستیگمات داره دلهره ای بیشتر از اون که بهش گفته شه نزدیک بین یا دوربینه میگیره در حالیکه این حالت چشم هم چیزی مانند نزدیک بینی یا دوربینیه.

ایشون اضافه کرد: آستیگماتیسم چیز عجیب و خاصی نیس در حالیکه اصل ماجرا اینه که کره چشم آدم باید به طور کامل کروی باشه حال اگه قسمت جلویی اون از حالت کروی خارج شده و به شکل بیضوی دربیاد طوریکه انحنای کره چشم در قسمت جلو در محورهای جور واجور فرق داشته باشه در این صورت عیب انکساری آستیگماتیسم به وجود میاد.

میرزاجانی گفت: پس آستیگماتیسم عبارت از اینه که کره چشم خطای انکساری متفاوت در دو محور عمود برهم داشته باشه که حاصل این اتفاق اینه که اگه خطوطی رو در جهات جور واجور به فرد نشون بدیم امکان داره فرد بعضی خطوط رو به طور کامل روشن تشخیص داده و خطوط دیگه رو روشن تشخیص نده.

ایشون تأکید کرد: در کل آستیگماتیسم یه نوع عیب انکساری چشمه که در اثر تبدیل کره چشم به شکل بیضوی ایجاد شده به خصوص در بخشی که در جلوی چشم یعنی قرنیه اتفاق میفته.

میرزا جانی اضافه کرد: بر این پایه وقتی که آستیگماتیسم هست همه خطوط در جهات جور واجور روشن دیده نمی شن و فردی که آستیگماتیسم داره شعاعای خورشید رو به صورت متقاطع مانند قطره های یه دایره روی کاغذ رسم کنه و با فاصله دو متر از اون بایستد می بینه که بعضی از خطوط رو روشن و یه سریای دیگه رو کم رنگ یا غیرواضح و تارتر می بینه که این می تونه آزمون شناسایی آستیگماتیسم باشه.

رییس انجمن اپتومتری ایران گفت: آستیگماتیسم با عینکایی که به جای عدسیای کروی دارای عدسیای استوانه ای هستن قابل اصلاحه و تنها تو یه مورد آستیگماتیسم به وسیله عینک اصلاح نمی شه و اون وقتیه که نوع منظم آستیگماتیسم وجود داشته باشه که در این صورت باید از عدسیای تماسی سخت استفاده کرد ولی حالا خوبیش اینه تعداد کمی از مردم در حدود ۲ درصد مردم به آستیگماتیسم بی نظم گرفتار هستن.

ایشون اضافه کرد: در این مواقع عدسی نقش چهارپایه رو اجرا می کنه یعنی وقتی که فردی از چهارپایه استفاده می کنه می تونه به ارتفاع دلخواه برسه و در صورت برداشتن چهارپایه این توانایی رو از دست میده و عینک و لنز هم به همین شکله.

میرزاجانی گفت: آستیگماتیسم اگه از مقدار معینی بیشتر باشه موقع کودکی می تونه تنبلی چشم نصف النهاری بسازه یعنی چشم رو تو یه رابطه با خاص تنبل کنه واسه پیشگیری از این آسیب باید حتما آستیگماتیسم اصلاح شه تا از بروز آمبلیوپی پیشگیری شه ولی در موارد بروز آستیگماتیسم در شماره های پایین بیشتر احتیاجی به تجویز عینک وجود نداره و فرد در سنین بالاتر مورد بررسی دقیق تر قرار میگیره و اصلاح می شه.

رییس انجمن اپتومتری ایران گفت: آستیگماتیسم از جمله شماره های عینکه که می گن در طول زندگی ثابت می مونه ولی خود آستیگماتیسم در موارد نادر ممکنه از کودکی تا سنین بالاتر کاهش یا زیاد شه که بسیار نادره.

منبع : hidoctor.ir