: مشکل استرس پس از ضربه ( PTSD )

: مشکل استرس پس از حادثه ( PTSD )، سندرم خستگی جنگ، یه مریضی جدی که یه فرد تجربه کرده و یا تماشاگر یه واقعه آسیب زا یا وحشتناک که در اون آسیب جسمی جدی اتفاق افتاده یا تهدید شده. PTSD در نتیجه موندگاری مشکلات پس از حادثه که باعث ترس شدید، درموندگی، وحشت، مانند تجاوز جنسی یا جسمی، مرگ غیر منتظره از یه دوست، یه تصادف و یا بلایای طبیعیه.

اگه شما نشونه های مشکل استرس پس از ضربه (PTSD) و یا در خطر این مریضی هستین با یه متخصص روان درمانی که دارای تجربه درمان بیماران گرفتار به PTSD باشه مشورت کرده تا بررسیای لازم انجام شه.
طبقه بندی PTSD شامل:
علائم PTSD چیه؟
کی PTSD می شه؟
چیجوری PTSD تشخیص داده می شه؟
چیجوری PTSD درمان می شه؟
چشم انداز واسه افراد گرفتار به PTSD چیه؟

طبقه بندی PTSD شامل:

مشکل استرس زیاد: علائم تا چهار هفته پس از تروما اتفاق می افته.
PTSD زیاد: علائم به مدت سه ماه یا کمتر اتفاق می افته.
PTSD شروع با تاخیر: علائم شش ماه پس از تروما ظاهر می شه.
PTSD طولانی: علائم به مدت بیشتر از سه ماه باقی می مونه.
بقیه مشکلات که بیشتر همراه با PTSD هستن عبارتند از افسردگی، مشکلات اضطرابی، الکل و یا سوء کاربرده های داروییه. که شما ممکنه واسه این شرایط هم مورد بررسی قرار گیرید.

علائم PTSD چیه؟

علائم PTSD بیشتر ظرف سه ماه از اتفاق شروع می شه. در بعضی موارد، با این حال، مریضی تا چند سال بعد شروع نمی شه. شدت و طول مدت مریضی فرق داره. بعضی از افراد در ظرف شش ماه بهبود پیدا میکنن در حالی که بقیه مدت بسیار طولانی رنج می برن.
علائم PTSD بیشتر به سه دسته اصلی زیر دسته بندی شده، از جمله:
یادآوری: افراد گرفتار به PTSD بارها بطور منظم از راه افکار و خاطرات حادثه احساس مصیبت می کنه. این ممکنه شامل نگاهی به گذشته، توهم و کابوس باشه. اونا هم اینکه ممکنه وقتی که چیزای خاصی از تروما مانند تاریخ سالگرد اتفاق رو یادآوری می کنن ناراحتی زیادی رو احساس می کنن.
دوری: فرد ممکنه از افراد، جاها، افکار و یا موقعیتایی که ممکنه واقعه رو به یاد اون اندازد دوری کنن. این می تونه دلیل احساس جدا شدن از خونواده و دوستان و هم اینکه از دست دادن علاقه به فعالیتایی که فرد یه بار از اون لذت برده منجر شه.
افزایش انگیختگی: این شامل احساسات زیادتر از اندازه، مشکلات مربوط به بقیه، از جمله احساس یا نشون دادن محبت، مشکل در حال سقوط و یا در خواب موندن، تحریک پذیری، طغیان خشم، اشکال در تمرکز، متلاطم بودن و یا خیلی راحت مبهوت شدنه و فرد ممکنه از علایم فیزیکی، مانند افزایش فشار خون و ضربان قلب، تنفس سریع، تنش عضلانی، تهوع و اسهال رنج ببره.
کودکان با PTSD ممکنه از تاخیر در پیشرفت از جمله آموزش توالت، مهارتای حرکتی و زبون رنج ببرن.

کی PTSD می شه؟

هرکی به حوادث پس از حادثه عکس العمل متفاوت نشون میده. هر فرد دارای توانایی منحصر به خود واسه مدیریت ترس و استرس و مقابله با تهدید به وجود اومده به وسیله یه واقعه آسیب زا و یا وضعیته. نوع کمک و پشتیبانی به یه فرد از دوستان، اعضای خونواده و حرفه پس از تروما ممکنه دلیل پیشرفت PTSD یا شدت علائم رو تحت تاثیر بذاره.
PTSD واسه اولین بار به وسیله جانبازان به جامعه پزشکی آورده شد از این رو نام سندرم شوک و جنگ خستگی پیدا کرد. با این حال، PTSD می تونه در هر کسی که با تجربه یه واقعه آسیب زا اتفاق بیفته. آدمایی مانند کودکان که مورد آزار قرار گرفتن و یا بارها در برابر بودن در خطر بالایی واسه دچار شدن به PTSD هستن. قربانیان تروما ( مربوط به حمله فیزیکی و جنسی ) با بزرگترین خطر واسه دچار شدن به PTSD روبرو هستن.
PTSD می تونه در هر سنی، از جمله دوران کودکی ایجاد شه. زنان نسبت به مردان بیشتر احتمال دچار شدن به PTSD دارن. این ممکنه به دلیل این واقعیت باشه که زنان بیشتر احتمال داره به قربانیان خشونت خانوادگی، سوء استفاده و تجاوز گرفتار شن.

چیجوری PTSD تشخیص داده می شه؟

PTSD تا دست کم یه ماه از وقتی که حادثه بد اتفاق افتاده تشخیص داده نمی شه اگه علائم PTSD هست، دکتر یه آزمایش با انجام توضیح حال طبی کامل و معاینه فیزیکی انجام میده. هر چند هیچ آزمایش به طور خاص واسه تشخیص PTSD وجود نداره دکتر ممکنه آزمایشات جور واجور رو واسه رد کردن مریضی جسمی استفاده کنه.
اگه هیچ مریضی جسمی یافت نشد شما ممکنه به یه روانپزشک، روانشناس واسه تشخیص و درمان بیماریای روانی برگشت داده شید. روانپزشکان و روانشناسان با به کار گیری طراحی مصاحبه خاص و وسیله آزمایش واسه یه مشکل اضطرابی، فرد رو آزمایش کنه.

چیجوری PTSD درمان می شه؟

هدف از درمان PTSD کم شدن نشونه های روحی و جسمی، بهبود کارکرد روزانه و کمک به فرد واسه بهتر کنار اومدن با رویدادی که دلیل این مشکل شده. درمان PTSD ممکنه روان درمانی ( یه نوع از مشاوره )، دارو و یا هر دو باشه.
دارو – پزشکان از داروهای ضد افسردگی واسه درمان PTSD و کنترل احساسات اضطرابی و علائم مربوط به اون استفاده می کنن – داروهایی از جمله کنترل کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIا) مانند Paxil، Celexa، Luvox، پروزاک و Zoloft. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند Elavil و دوکسپین. آروم بخش ها مانند آتیوان و Klonopin. اثبات کننده اخلاق مانند والپوریک و Lamictal. و داروهای نورولپتیک مانند Seroquel و Abilify رو بعضی وقتا استفاده می کنن. بعضی وقتا داروهای فشار خون در بعضی افراد هم واسه کنترل علائم خاص مورد استفاده س. مثلا پرازوسین ممکنه واسه کابوس استفاده شه و یا پروپرانولول ممکنه واسه به کمترین حد ممکن رسوندن تشکیل خاطرات آسیب زا استفاده بشه.
روان درمانی – روان درمانی واسه کمک به فرد PTSD شامل یادگیری مهارتایی واسه مدیریت علائم و پیشرفت راه های مقابله س. درمان هم با هدف آموزش فرد و خونواده اون در مورد مشکل، و کمک به کار فرد از راه ترس در مورد اتفاق آسیب زاس. شکلای جور واجور روشای روان درمانی واسه درمان افراد گرفتار به PTSD، از جمله استفاده:
رفتار درمانی شناختی – که شامل یادگیری به رسمیت شناختن و تغییر الگوهای فکری که منتهی به احساسات سخت، احساسات و رفتار می شه.
قرار گرفتن در برابر درمان – یه جور درمان شناختی رفتاریه که شامل تجربه دوباره زندگی آسیب زا و یا قرار دادن شخص با وسایل یا موقعیتایی که باعث اضطراب اون می شه. این تو یه محیط کنترل شده و ایمن انجام می شه. قرار گرفتن در برابر، کمک می کنه تا فرد با ترس و کم کم راحت تر با موقعیتایی که ترسناک هستن و باعث اضطراب می شن مقابله کنه. این در درمان PTSD بسیار موفق بوده.
درمان خونواده – رفتار فرد گرفتار به PTSD می تونه در دیگر اعضای خونواده تاثیر بزاره. پس درمان خونواده ممکنه به درد بخور باشه.
گروه درمانی ممکنه با اجازه دادن به فرد واسه به اشتراک گذاشتن افکار، ترسا و احساسات با بقیه آدمایی که حوادث رو تجربه کردن به درد بخور باشه.
(EMDR) جنبش چشم حساسیت زدایی و پردازش دوباره – فرم پیچیده ای از روان درمانیه که در اول طراحی شده واسه کاهش اضطراب مربوط به خاطرات آسیب زا اما الان هم واسه درمان شکلای جور واجور هراسها استفاده می شه.

چشم انداز واسه افراد گرفتار به PTSD چیه؟

بازیابی از PTSD یه روند کم کم و مداومه. علائم PTSD با احتمال خیلی کم به طور کامل پنهون می شن اما درمان واسه کمک به افراد گرفتار، واسه مقابله با PTSD می تونه موثرتر باشه.
تحقیقات واسه عواملی که منتهی به PTSD می شه در حال انجام و به پیدا درمانای جدید رهبری می کنه.

منبع :