مشکل اضطراب گسترده و اجتماعی چیه؟ علل، علائم و نشونه های اون کدوما هستن؟

مشکل اضطرابی اگه به موقع درمان نشه می تونه مخاطرات بعدی ای از جمله خطر دچار شدن به افسردگی رو به همراه داشته باشه.

مشکل اضطراب گسترده و اجتماعی چیه؟ علل، علائم و نشونه های اون کدوما هستن؟

مشکل اضطراب گسترده و اجتماعی چیه؟

با هم این نشونه ها رو تقدیم حضوتون می کنیم

دیگه نگرانی شما اصلا نمی تونه کمک رسان باشه

اگه تا کنون اصلا اضطراب رو تجربه نکرده باشیم اون وقت باید بگیم که شاید کارکرد چندانی در زندگی روزمره خود نداشته ایم. به هر حال کمی هم فشار خوبه چون که در ما انگیزه لازم واسه به اتمام رسوندن کاری رو به وجود می آورد.

طبق یافته های انجمن سلامت روان آمریکا، اضطراب بیشتر از اندازه هم می تونه، بیماریای روحی رو در فرد دلیل شه. دکتر «آرون فیشر» استادیار روانشناسی بالینی دانشگاه «کالیفرنیا» در این باره میگه: “بعضی از اضطرابا از جمله چیزی که قبل از امتحان تجربه می کنین خیلی هم بد نیستن.”

ایشون ادامه میده: “اگه اندازه اضطرابی که متحمل میشین از اندازه طبیعی بیشتر باشه طوریکه تموم بدن تون یخ بزنه و یا نتونین مطالبی رو که خوندین به خاطر بیارین اون وقت می تونه کمی نگران کننده باشه.”

به این فکر کنین که نوع اضطرابی که تجربه می کنین سازنده س یا داغون کننده. اگه خودتون خوب به داغون کننده بودن اون فهمیدین پس بدونین که بهتره واسه درمان اون دست به کار شین.

همیشه نگرانی رو تجربه کرده بودین اما یه تغییر اساسی در زندگی این اضطراب رو در شما به بالاترین درجه میرسونه

مشکلات اضطرابی در هر سنی می تونن ظاهر شن و واسه اون سن خاصی در نظر گرفته نشده. خیلی از تحقیقات نشون میدن که بعضی از ادما از سنین جوونی و در تموم دوران زندگی خود این اضطراب رو به همراه دارن.

دکتر «دنیل کنان میلر» رئیس یه کلینیک روانشناسی در کالیفرنیا، میگه: “مشکلات اضطرابی در سنین جوونی، می تونن ظاهر شن. حتی در بین کودکان هم دیده می شه. آدمایی که به اینجور اختلالی دچار هستن، می گن که همیشه این مشکل همراه اونا بوده.”

ایشون ادامه میده: “در مورد بقیه افراد هم تا وقتی که یه تغییر اساسی اینجور اضطرابی رو به اونا وارد نیاورده معمولا اونو شدیدا افراد گرفتار درک نمی کنن.”

بسیاری افراد در مواجه شدن با تجاربی چون تغییر شغل، پدر یا مادر شدن، تنها سرپرست بچه بودن و اسباب کشی، دچار اضطراب می شن.

تازگیا در برابر یه اتفاق دردآور بودین

استرسای پس از یه حادثه یا اتفاق بد در زندگی که از اون به مشکل PTSD یاد می شه، خصوصا وقتی که اون اتفاق بسیار تلخ باشه می تونه عمیقا فرد رو تحت تاثیر بذاره.

دکتر میلر بر اون باوره که حتی اگه اضطراب بوجود اومده بر اثر اون اتفاق منتهی به PTSD هم نشه، می تونه نگرانیای جدیدی رو در زندگی و پس از اون حادثه واسه فرد به وجود آورد. مثلا بعضی افراد پس از یه حادثه رانندگی، از نشستن پشت فرمون ترس دارن.

یک یا چند حمله عصبی داشتین

دکتر فیشر باور داره یه حمله عصبی نمی تونه، نشونه حتمی دچار شدن به مشکلات اضطرابی باشه چون که حملات عصبی واکنشی انقلابی به ترسی بزرگ هستن.

ایشون میگه: “بیشتر مردم در طول زندگی خود با حمله های عصبی مواجه بودن.” خوبه که بدونین حمله عصبی چیه. وقتی که ضربان قلب زیاد میشه، در بدن درد هست و بدون اینکه دلیل خاصی وجود داشته باشه اینجور حالتی در فرد به وجود میاد، می تونه نشونه هایی از اون باشه.

به همین دلایل هم یکی از راهکارهای درمان می تونه جلسات روان درمانی باشه که ممکنه فرد در برابر حمله های عصبی قرار داده شه تا در اون زمانا درمان مناسب استفاده کرده شه.

زندگی تون رو دور محور ترساتون قرار دادین

پروفسور «ان کرینگ» از کلینیک روانشناسی در برکلی، عقیده داره وقتی افراد گرفتار به مشکلات اضطرابی، نمی دونن که به اینجور آسیب ای گرفتار هستن، بهتر عمل میکنن چون که از چیزی که باعث نگرانی و ترس شون می شه دوری می کنن.

کرینگ اینجور میگه: “واسه خیلی از افراد اینکه از خونه خارج نشن و هیچ خطری رو تجربه نکنن، حس خوبیه. تنها وقتی که با مسئله ای برمی خورند و باید کاری بکنن، تصمیم می گیرن که هیچ کاری انجام ندن.”

وقتی که اضطراب اینجور وضعیتی رو در زندگی تون به وجود آورد بهتره که در صدد درمان اون برآیید.

اضطراب شما رو از انجام بعضی از فعالیتای اجتماعی که دوست دارین اونا رو انجام بدین، دور نگه می داره

اینکه در مقابل بقیه مضطرب شید اصلا اشکالی نداره. مثلا این اضطراب قبل اینکه در مقابل بعضیا سخنرانی کنین بسیار طبیعیه.

اما اگه بودن در میان جمعای معمولی، شما رو مضطرب و نگران می کنه، می تونه یکی از نشونه های مشکل اضطرابی باشه. فیشر در این باره میگه: “اگه هر بار که می خواین در کنار جمعی باشین، ضربات قلب تون تندتر می زنه و گونه هاتون قرمز می شه و اضطراب پیدا می کنین بهتره به اون وضعیت رسیدگی کنین.”

نشونه های جسمی رو هم تجربه می کنین

پروفسور «کری بردن» استاد دانشگاه «یو سی اِل اِی» میگه، خیلی از مریضایی که با مشکل اضطرابی عمومی درگیرن در مراجعه به دکتر به دردهای جسمی چون سردرد، درد معده و کمر درد هم اشاره هایی دارن.

دکتر بردن میگه: “این افراد سردرگم هستن چون که تا از خونه بیرون می رن اینجور دردهایی به سرغ شون میاد. اگه بقیه نشونه های مشکلات اضطرابی رو هم دارین شاید تموم دردهای جسمی شمام به این قضیه مربوط باشه.

بیشتر وقتا مشکل خوابیدن دارین

هممون ممکنه یه بار در هفته بی خوابی رو تجربه کنیم اما اگه این روند به صورت دائمی و ادامه داره می تونه از نشونه های مشکل اضطرابی باشه.

دکتر میلر در این باره میگه: “اگه در شبی که فردای اون مسابقات دوی ماراتون دارین نمی تونین شب خوب بخوابین، طبیعیه. اما اگه به دلیل داشتن اضطراب فراوون چند هفته ای نخوابیده اید اون وقت می تونه نشونه ای از مشکل اضطرابی باشه.”

اضطراب و نگرانی، پریشون حال تون کرده

دکتر فیشر عقیده داره که اگه اضطراب و نگرانیای تون باعث شده اونقدر پریشون شید که نتونین به روند عادی زندگی خود ادامه بدین اون وقت می تونه نشونه ای از مشکل اضطرابی در شما تلقی شه.

مثلا اگه بر اثر اینجور نگرانیایی، از رفتن به یکی از کلاسا دوری می کنین، چند روز از سر کار مرخصی گرفتیده اید و یا از فعالیتای اجتماعی دوری می کنین، ممکنه گرفتار به مشکل اضطرابی باشین و باید به یه روانشناس مراجعه کنین. / ما

.

منبع :