: گروه خیلی از افراد در هر سال دچار مشکل افسردگی فصلی می شن. در این مقاله می خوایم علائم و روشای درمان افسردگی فصلی رو بررسی کنیم.

یه روز غم انگیز می تونه افراد زیادی رو در حالت روحی بد بذاره، اما واسه درصد کمی از جمعیت، یه فصل می تونه باعث ایجاد افسردگی شدید شه که به عنوان افسردگی فصلی شناخته می شه.

براساس بررسیای انجام شده در سال ۲۰۰۹ میلادی، به صورت هرساله ۱ الی ۱۰ درصد جمعیت دچار افسردگی فصلی می شن. تا الان دلیل اصلی این مشکل شناخته نشده، اما محققان می گن که این مشکل دارای عوامل بیولوژیکیه.

براساس اعلام موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH)، گزارشای خیلی از درمانای موفق به وسیله نور، منتهی به ایجاد نظریه ای مبنی بر کم شدن اندازه نور در روزای پاییز و زمستون و هم اینکه تاثیر اون روی ایجاد افسردگی فصلی شده.

دکتر ویکتور فرناری (Victor Fornari)، مدیر روانپزشکی کودکان و نوجوانان بیمارستان Zucker Hillside در لانگ آیلند نیویورک گفت:

نشونه های افسردگی فصلی

علائم افسردگی فصلی با علائم عادی افسردگی مشابهه. دکتر فرناری در مورد علائم افسردگی فصلی اضافه کرد:

بیخوابی، ناراحتی، تحریک پذیری، نبود توجه به سرگرمیای معمولی، ناتوانی در تمرکز، خستگی و دور شدن از دوستان و خونواده در گروه نشونه های افسردگی فصلی قرار دارن.

در حالی که بعضی از افسردگیا در کاهش وزن موثر هستن، اما بیماران گرفتار به افسردگی فصلی یا SAD دچار افزایش اشتها و زیاد شدن وزن می شن، هم اینکه میشه این مشکل رو از خواب آلودگی روزانه و کمبود انرژی تشخیص داد.

: مشکل افسردگی فصلی ؛ علائم و روش درمان

با این که خیلی از علائم افسردگی SAD با افسردگی معمولی یه جوره، اما بعضی از بیماران گرفتار، نیاز به گذروندن دوره یکساله دارن تا بتونن به طور کامل از علائم رهایی پیدا کنن.

دکتر فرناری در مورد تشخیص این مشکل گفت:

اولین موردی که باید تشخیص داده شه، روزیه که شما احساس کنین حالت طبیعی روحی خود رو از دست دادین. اگه این حالت غیرعادی چند روز به طول برسه، باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین تا مراقبتای اولیه شروع شه، مخصوصا وقتی که دچار مشکلاتی در خواب شن یا دیگه تمایلی واسه ادامه زندگی نداشته باشن.

در حالی که بیماران ممکنه SAD رو در هر سال تجربه نکنن، اما تا ۷۰ درصد امکان تجربه اون به صورت هرساله هست.

روشای تشخیص و تست افسردگی فصلی

پزشکان می تونن با طرح کردن تعدادی سوال، مشکل افسردگی فصلی رو تشخیص بدن. معمولا آزمایشای فیزیکی واسه جلوگیری و رد کردن بقیه عوامل احتمالی در ایجاد این مشکل استفاده کرده می شه. براساس اعلام موسسه ملی بهداشت آمریکا، بعضی وقتا آزمایش روان شناختی واسه موارد شدید SAD لازمه.

کلینیک مایو در مورد این مشکل اعلام کرد:

SAD یه نوع زیر مجموعه از افسردگی یا مشکل دو قطبی هستش و امکان داره فرق اون با بقیه مشکلات روان شناختی سخت باشه.

واسه تشخیص افسردگی فصلی لازمه تا یه فرد معیارهای تشخیص و آمارهای مشکلات روانی رو داشته باشه، مثلا، فرد گرفتار باید دست کم در دو سال متوالی، افسردگی و بقیه علائم رو در فصلای مشابه تجربه کرده باشه.

دوره های افسردگی پس از دوره های بدون افسردگی دنبال می شه و هیچ توضیحی واسه تغییرات خلق و خو هم موجود نیس.

بیشتر افراد گرفتار به افسردگی فصلی، علائم رو در پاییز و زمستون تجربه می کنن، اما یه نوع نادر از این مشکل هم هست که در فصل تابستون به سراغ افراد میره. براساس اعلام رسمی کلینیک مایو، بیماران گرفتار به SAD، اضطراب، تحریک پذیری، کاهش وزن، ضعف و بیخوابی رو بیشتر تجربه می کنن.

روش درمان و داروهای لازم

درمان مشکل SAD به روشای مختلفی انجام می شه؛ افراد گرفتار به افسردگی فصلی ممکنه به یه روش درمان نسبت به بقیه بیماران، جواب مثبت بدن. خیلی از بیماران به نور درمانی به مدت نیم ساعت در صبح جواب میدن، لامپ فلورسنت می تونه این مشابه سازی رو بکنه.

دکتر فرناری روش درمان از راه نور رو واسه بیماران گرفتار به افسردگی فصلی، مخصوصا کسائی که در فصل زمستون دچار مشکل می شن، مناسب توصیف کرده. بعضی از بیماران با چند روز نور درمانی احساس می کنن انرژی بیشتری گرفتن و اخلاق اونا بهتر از گذشته شده. پزشکان پیشنهاد می کنن که بیماران گرفتار به افسردگی فصلی باید قبل از شروع نور درمانی از مشاوره پزشکی استفاده کنن.

Roecklein در این رابطه گفت:

کار کردن با یه متخصص جهت انجام نور درمانی واسه بیماران می تونه شانس بیشتری جهت درمان به ارمغان آورد، چون اونا خوب زمان مناسب و روش انجام کار رو تشریح می کنن و یافته های بهتری بدست میاد.

براساس اعلام NIH، علائم مشکل افسردگی فصلی در آدمایی که در برابر نور قرار می گیرن، بعد از سه تا چهار هفته بهبود پیدا می کنن. شاید پزشکان داروهای ضد افسردگی رو واسه افراد گرفتار به SAD تجویز می کنن. یکی از داروهایی که براساس اعلام کلینیک مایو واسه افسردگی فصلی تجویز می شه، بوپروپیون اسمشه؛ ممکنه چند هفته قبل از اون که مریض بتونه نتیجه دارو رو ببینه، مشکل حل شه.

درمان رفتار شناختی (CBT) ممکنه در کنترل علائم افسردگی فصلی به آدمایی که دچار اون هستن، کمک کنه. از افراد دچار مشکل در طول جلسات درمان خواسته می شه که افکار منفی آزاردهنده رو تشخیص بدن و کارشناسان، مهارتایی که به مدیریت و اصلاح افکار منفی کمک می کنن رو آموزش میدن.

محققان تازگیا فهمیدن که روش درمان شناختی بر خلاف نور درمانی و داروهای ضد افسردگی، به کار خود ادامه میده.

Roecklein در مورد روش درمانی شناختی اضافه کرد:

اگه از سال جاری از این روش استفاده کنین، احتمال مشاهده کاهش افسردگی در فصل زمستون هست.

گامای بعدی مریضی SAD

نور درمانی، داروهای ضد افسردگی، CBT یا ترکیبی از این روش ها رو میشه درمان اولیه واسه افراد گرفتار به افسردگی فصلی دونست. پزشکان پیشنهاد می کنن که این دسته از افراد باید در روز بتونن از نور کافی با نشستن نزدیک پنجره یا بیرون رفتن بهره مند شن.

دکتر فرناری گفت:

ورزش کردن و موندن در کنار خونواده یا دوستان می تونه علائم SAD رو کم کنه، هم اینکه روشی مثل یوگا هم می تونه اثر داشته باشه.

کلینیک مایو اعلام کرد که ممکنه بعضی ادما از داروهای گیاهی و مکملای غذایی واسه مقابله با SAD استفاده کنن، اما امکان تداخل دارویی و ایجاد مشکلات جانبی ناخواسته هم هست، پس بهتره قبل از آزمایش اونا با دکتر مشورت کنین.

یکی از چالشای موجود در درمان بیماران گرفتار به SAD، دوره آزمون و خطا واسه پیدا کردن روش درمان اولیه مناسب واسه افراده، اما میشه این دوره انتظار رو براساس تحقیقات الان که انجام شدن، حذف کرد.

منبع :livescience

.

منبع : gadgetnews.ir