: مشکل اوتیسم درسنین کمتر از ۶ ماهگی قابل تشخیصه

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر مسعود احمدزاده اصل روز دوشنبه در همایش روز جهانی باخبر شدن از اوتیسم در سالن همایش دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرد: این مشکل بیشتر در سنین بالای ۲ سالگی تشخیص داده می شه و این بزرگترین مشکلیه که پزشکان و کارشناسان این بخش با اون مواجه هستن.
ایشون با اشاره به اینکه پنج سال اول زندگی، سالای طلایی واسه شناسایی این اختلاله، گفت: هرچه زودتر این مشکل شناسایی شه، درمانا موثرتره و مبتلایان می تونن زندگی بهتری دارا باشن.
احمدزاده اصل ادامه داد: خونواده ها نسبت به علایم مشکل اوتیسم باید حساس باشن و در صورت مراجعه به موقع به روان شناسا، روان پزشکان، پزشکان عمومی و بهورزان، می تونن علایم اولیه رو شناسایی کنن و در صورت احتمال دچار شدن، کودکان رو به مراکز تخصصی برگشت بدن تا مراحل درمان اونا انجام شه.
دکتر متیرا حکیم شوشتری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم درخصوص علائم این مریضی توضیح داد: شایعترین علایمی که کودکان گرفتار به این مریضی دارن، اینه که نسبت به محیط عکس العمل مناسب نشون نمی دن و روابط اجتماعی اونا کمتر از بقیه کودکانه.
: این افراد بعضی وقتا به صداکردن عکس العمل نشون نمی دن و بنظر میاد که ناشنوا هستن اما در مواقع دیگه به صداهای کوچیک حساسیت زیادی تلاش می کنن و معمولا این صداها اونا رو آزار میده.
ایشون درمورد نامگذاری روز ۱۳ فروردین ماه مصادف با دوم آوریل به عنوان روز اوتیسم گفت: یازده سال از زمان نامگذاری این روز از طرف سازمان جهانی بهداشت میگذره و در خیلی از کشورها ازجمله ایران این مشکل مورد توجه بیشتری قرار گرفته.
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوون ادامه داد: تماشاگر هستیم این موضوع مورد توجه خیلی از خونواده ها قرار گرفته و اونا واسه غربالگری کودکان کمتر از ۲ سال خود به پزشکان مراجعه می کنن.
ایشون اعلام کرد: امسال این روز به عنوان توانمندسازی دختران و زنان گرفتار به اوتیسم نامگذاری شده که امیدوارم ما هم به این سمت بریم تا بتونیم مشکلات این قشر رو کاهش بدیم.

** اوتیسم
مریضی اوتیسم (درخودماندگی) یکی از بیماریای جدی گروه بیماریای رشدی مشکلات طیف اوتیسمه که در اوایل دوره کودکی معمولا قبل از سه سالگی بروز می کنه. هرچند علایم و شدت اون در افراد جور واجور، فرق داره اما همه شکلای جور واجور اوتیسم بر توانایی ایجاد رابطه با بقیه به وسیله کودک، تاثیر میذاره.
انگار تعداد کودکان گرفتار به اوتیسم درحال رشده. هرچند درمان و شفای کاملی واسه درمان اوتیسم موجود نیس اما درمان جدی و به موقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان گرفتار به مریضی بوجود میاره.

** علایم اوتیسم
تاخیر در یادگیری صحبت کردن یا صحبت نکردن.
کودک ممکنه ناشنوا به نظر برسه حتی اگه آزمایش شنوایی سنجی رو طی کرده و یافته های آزمایش طبیعی باشه
انجام رفتارها، چیزای مورد علاقه و بازیای تکراری
ناتوانی در گفتن اسم، ایجاد رابطه چشمی، دوری از نوازش شدن و بغل شدن و یا کمک نخواستن
ناتوانی از شروع صحبت و صحبت با بقیه یا نبود توانایی در حفظ مکالمات
حساس بودن به نور، صدا یا لمس شدن و در عین حال بی توجه به درد
عادات غذایی عجیب، مثل خوردن تعداد کمی از شکلای جور واجور غذا یا خوردن مواد غیرخوراکی مثل گچ یا خاک
رفتار خودزنی مانند کوبیدن سر به زمین یا دیوار یا با دستا
در روز جهانی باخبر شدن از اوتیسم، به خاطر جلب توجه افکار عمومی به این مشکل، بناهای مهم شهرهای معروف دنیا، با نور آبی مزین می شه. رنگ آبی نمایانگر پشتیبانی از مبتلایان به این مشکل و توجه خاص به نیازای آنانه.
این روز فرصتی مناسبه تا به این مشکل از ابعاد جور واجور آماری، پزشکی، ژنتیکی، علوم شناختی، جامعه شناسی، اپیدمیولوژی، فرهنگی و حقوقی به طور دقیق پرداخته شه.
علمی ** ۱۲۰۱ **۱۸۳۴

انتهای پیام /*

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

جمع آوری : http://www.zirmizi.com

مشکل اوتیسم درسنین کمتر از ۶ ماهگی قابل تشخیصه

منبع خبر

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir