دانلود پایان نامه درباره مصرف کنندگان، بهبود مستمر، مصرف کننده

دانلود پایان نامه

در اين رشته جديد از کنترل کيفيت فراهم گردد.

1-7-3 قلمرو مکاني
کليه داده ها از کارخانه پگاه فارس تهيه شده است. لازم به ذکر است به دليل اينکه پارامتر هاي مورد مطالعه در مورد فرمول توليدي يکي از محصولات اين شرکت است،با احترام به درخواست مدير کنترل کيفيت اين کارخانه به جاي اسم اصلي پارامترها آن ها را با شماره بيان مي کنيم تا رسم رازداري شرکت ها در زمينه فرمول هاي اختصاصي را به جاآورده باشيم.
1-8 معرفي شرکت پگاه فارس
شرکت شير پاستوريزه پگاه فارس يكي از شركتهاي بزرگ تحت پوشش شركت صنايع شير ايران مي باشد كه با بيش از نيم قرن تجربه در توليد و فرآوري شير و ساير فرآورده هاي شيري ، با استفاده از دستگاههاي مدرن و پيشرفته دنيا يکي از بزرگترين صنايع لبني جنوب کشور محسوب مي گردد و در حال حاضر با ظرفيتي حدود 450 تن توليدات خود را با نام تجاري پگاه فارس در بسته بندي هاي کاملاً بهداشتي به بازار عرضه مي نمايد.
اين شركت در سال 1342با نام “كارخانه شير پاستوريزه شيراز” با ظرفيت 15 تن تاسيس و به منظور تأمين پروتئين حيواني مورد نياز شهروندان و استفاده كلان از شير خشك وارداتي و توليد شيربازساخته جهت مصرف دانش آموزان در سال 1346 به بهره‌برداري رسيد. كارخانه در سال1359 با كارخانه شير زرقان كه در سال 1353 تاسيس شده بود، ادغام و تحت عنوان”كارخانه شير منطقه اي فارس” شروع به فعاليت كرد. مساحت اين كارخانه 14 هكتار ميباشد و در 32 كيلومتري شمال شيراز واقع شده است و با ظرفيت اوليه 150 تن، يكي ازكارخانه هاي بزرگ تحت پوشش شركت صنايع شير ايران بوده كه به مرور با پيشرفت تكنولوژي و افزايش ماشين آلات، در حال حاضر با ظرفيت اسمي 450 تن توليد محصولات خود را در بسته بندي هاي جديد و بهداشتي با نام تجاري “شركت شير پاستوريزه پگاه فارس” به بازار عرضه مي نمايد.
اين شرکت اکنون هشت رده از محصولات لبني را توليد مي کند که عبارتند از : ماست، شير ، پنير ، خامه ، کره ، کره ، کشک ، دوغ و فر آورده هاي پودري ؛ اين محصولات در تنوع زياد با جديدترين ماشين آلات و پرسنل کارآمد با حفظ ارزش هايي نظير حفظ سلامت جامعه ، مسئوليت پذيري و مشتري مداري و بهبود مستمر و نوآوري محصولات توليد و به مشتريان ارائه مي گردند.

فصل دوم

ادبيات و پيشينه تحقيق

2-1تاريخچه کنترل کيفيت آماري
کنترل کيفيت قدمتي برابر با توليد دارد .هر آنچه انسان حتي قرن ها قبل از ميلاد توليد کرده است داراي دقت و ظرافتي است که نشان از توجه سازندگان آن به کيفيت دارد . نگاهي بر دست ساخته هاي انسان باستان در موزه ها و يا عجايب هفت گانه جهان نظير اهرام ثلاثه مصر ، مجسمه ابوالهول و ديوار چين تاييد خوبي بر اين مدعاست .
با شروع انقلاب صنعتي در اروپا در اواسط قرن هيجدهم ميلادي و استفاده از ماشين آلات و ابزار دقيق در توليد ، روش هاي توليد نيز مدرن تر و پيچيده تر شدند . اين تغييرات حجم توليد محصولات را بالا برد و روش هاي کنترل دقيق بودن و ظرافت نيز در آنها تغيير يافت . مقايسه روش هاي کنترل کيفيت توليدات در سال هاي اوليه انقلاب صنعتي با آنچه که امروزه به چشم مي خورد ، نشان مي دهد که تغييرات در اين بخش فوق العاده بوده است . اين تغييرات که خواست عمده صاحبان صنايع و مصرف کنندگان بود ، در سال 1920 ميلادي به ابداع کنترل کيفيت آماري منجر شد .
پس از اينکه نمودارهاي کنترل شوهارت در صنايع مورد استفاده گسترده قرار گرفت،نمودارهاي جمع تجمعي (CUSUM) وميانگين متحرک موزون نمايي گام بعدي در پيشرفت کنترل کيفيت بودند.
در گام بعدي با پايش توام چند متغير و تصميم بر رسم توام آن ها نمودارهاي چن متغيره مطرح شدند.مهمترين کار در اين زمينه توسط Hotelling در سال 1947 انجام شده است. وي روشT^2 را توسعه داد و ازآن در نمودارهاي کنترل استفاده نمود.در سال 1960 با پيشرفت تکنولوژي کامپيوتر ، کنترل آماري فرآيند چند متغيره بسيار مورد توجه قرار گرفت و بحث کنترل همزمان چندين مشخصه کيفي در سطح وسيعي مطرح شد.نمودار T^2 در کشف يک وضعيت خارج از کنترل بسيار خوب عمل مي کند.نقطه ضعف عمده اين نمودار آن است که علي رغم اينکه مي تواند به درستي يک وضعيت خارج از کنترل را نشان دهد،در تعيين مشخصه هاي کيفي منحرف شده کمبود دارد.

2-2 تعريف کنترل کيفيت :
کنترل کيفيت يک کلمه مرکب از کنترل و کيفيت است که هر کدام تعاريف خاص خود را دارند .
کيفيت : وجود آن در يک محصول ، شايسته بودن آن را به مصرف گننده نشان مي دهد . به عبارتي وجود کيفيت به معناي آن است که کالا ، انتظارات مصرف کننده را فراهم مي آورد .
کنترل : به کار اعمال قوانين در پروسه توليد که توليدکننده را در جهت دسترسي به نتايج مورد نظر مطمئن مي سازد ، کنترل گفته مي شود .
کنترل کيفيت در مواقعي فقط به بازرسي نهايي و جدا کردن محصولات فاقد کيفيت محدود مي شود اما در مواردي فراتر از آن عمل مي کند . به عنوان مثال به برنامه ريزي کيفيت ، کنترل مواد ورودي ، کنترل کيفيت در حين توليد ، کنترل مواد خروجي ، تجزيه و تحليل و اقدام مقتضي در رابطه با مشکلات کيفي توليد و . . . مي پردازد . در اين حالت گزارشات مربوط به مسايل کيفي کمک بزرگي به حساب مي آيند . در کل مي توان گفت کنترل کيفيت سيستمي است که با اتکا به آن مي توان کيفيت يک محصول يا يک فرايند توليد را به حد مناسبي رساند و با برنامه ريزي دقيق ، استفاده از ابزراهاي کيفي ، بازرسي هاي مداوم و . . . آن را حفظ کرد و يا نسبت به بهبود مداوم آن گام برداشت .

کنترل کيفيت براي اولين بار در سال 1920 ميلادي توسط دانشمندي به نام والتر شوهارت در آزمايشگاه شرکت تلفن بل آمريکا بنيان گذاري شد. وي در 16ام ماه مي سال 1920، اولين تصاوير نمودار هاي کنترلي را رسم کرد و در مطالعات بعدي از آن بهره گرفت . والتر شوهارت بعد از 11 سال کار مداوم در سال 1931 ميلادي نتايج تحقيقات خود را در کتابي با نام ” کنترل اقتصادي کيفيت محصول ساخته شده” منتشر کرد]1[.
موثر ترين راه براي کنترل کيفي محصولات ، روش هاي آماري مي باشد که تصويري از وضعيت کل توليد را ارايه مي دهد. در واقع تغيير پذيري به عنوان يک پديده دائمي و جزء لاينفک محصولات توليدي ، دليل اصلي استفاده از روش هاي آماري براي بررسي و کنترل اين تغييرات است . در واحد هاي صنعتي ، تا زماني که از مواد ، ماشين آلات ، افراد و روش ها براي توليد استفاده شود مشکل تغيير کيفيت نيز وجود خواهد داشت و تا زماني که اين مشکل وجود داشته باشد ، روش هاي آماري کنترل کيفيت نيز لازم خواهند بود .

2-3 اصول آماري نمودار کنترل :
اساسا نمودار کنترل يک آزمون فرضيه است که به منظورارزيابي شرايط تحت کنترل بودن فرآيند از لحاظ آماري استفاده مي گردد. خطاي نوع اول و دوم در اينجا نيز وجود دارد.احتمال خطاي نوعI بيانگر حالت خارج از کنترل است وقتي فرآيند تحت کنترل باشد و احتمال خطاي نوع دو بيانگر حالت تحت کنترل است وقتي فرآيند واقعا خارج از کنترل است. مهمترين دليل استفاده از يک نمودار کنترل،بهبود وضعيت موجود در يک فرايند است.
اگر فرايند تحت کنترل باشد تقريبا کليه نقاط بين حدود کنترل رسم مي گردند و روندشان روي نمودار تصادفي است. به طور کلي تا زماني که نقاط بين حدود هستند فرايند تحت کنترل محسوب مي گردد. فرم کلي حدود به صورت زير است :

UCL= µ_w+k?_w
CL= µ_w
LCL= µ_w-k?_w
با افزايش k يعني دور کردن حدود کنترل از خط مرکز احتمال خطاي نوع اول کاهش و خطاي نوع دوم افزايش مي يابد،نزديک کردن حدود کنترل تاثير عکس دارد.در آمريکا از حدود 3 انحراف معيار و حدود هشدار 2 انحراف معيار استفاده مي گردد و در اروپا اين مقادير به ازاي ? محاسبه مي شوند. حدود هشدار براي حساسيت بيشتر نمودار به کار مي روند]1[.
عامل مهم ديگر در تهيه نمودارهاي کنترل بحث زيرگروه هاي منطقي است ، به طور کلي زير گروه ها بايد طوري باشند که در صورت وجود خطاهاي با دليل اختلاف بين زيرگروه ها حداکثر و اختلاف درون زيرگروه ها حداقل گردد. علاوه بر اين اندازه نمونه و فراواني نموه گيري نيز اهميت دارد. به طور کلي تهيه نمونه هاي بزرگ سرعت پي بردن به تغييرات را افزاش مي دهد ولي استفاده از نمونه هاي کوچک در فواصل زماني کوتاه کاربرد بيشتري دارد.
در نمودارهاي کنترل اگر مشخصه کيفي را اندازه گيري و به صورت عددي در مقياس پيوسته ارائه کنيم آن را متغير گوييم و به راحتي مي توان آن را بر اساس معيار تمايل مرکزي و تغييرپذيري توصيف کرد. چنين نمودارهايي را کنترل براي متغيرها مي نامند و شامل انواع زير است :
نمودارهاي کنترل X ? و R :
اگر مقادير µ و ? معلوم باشند براي محاسبه حدود کنترل داريم:
UCL= µ+Z_(??2) ?/?n
CL=µ
LCL= µ-Z_(??2) ?/?n
ولي از آنجا که در عمل مقادير µ و ? معلوم نيستند m نمونه n تايي ميگيريم و پارامترها را تخمين مي زنيم (معمولا 20?m?25و n=4,5,6)
x ?=(??x_i )/n ?x ?=(??x ?_j )/m for i=1,…,n j=1,…,m
R=x_max-x_min
R ?=(??R_i )/m for i=1,…,m
?(?? ) ? ?=R ?/d_2
و حدود کنترل عبارتند از:
{?(UCL= x ?+3/(d_2 ?n) R [email protected]= x ? @LCL= x ?-3/(d_2 ?n) R ? ) ?(??(3/(d_2 ?n)=A_2 ) )? {?(UCL= x ?+A_2 R [email protected]= x ? @LCL= x ?-A_2 R ? )?

و براي حدود نمودار R داريم :
{?(UCL=R ?+3? ?_R=R ?+3d_3 R ?/d_2 @CL=R [email protected]=R ?-3? ?_R=R ?-3d_3 R ?/d_2 ) ?(???(D_3=1-d_3 R ?/d_2 @D_4=?1+d?_3 R ?/d_2 ) )? {?(UCL=D_4 R [email protected]=R [email protected]=D_3 R ? )?
نمودارهاي کنترل x ? و S :
اگر واريانس نامعلوم باشد آن را مي توان به وسيله برآوردگر نااريب واريانس نمونه تخمين زد :
S^2=(???(x_i-x ?)?^2 )/(n-1)
اگر مقدار استانداردي براي ? وجود داشته باشد داريم :
{?(UCL=C_4 ?+3??(1-C_4 )@CL=C_4 [email protected]=C_4 ?-3??(1-C_4 ))? ?(???(B_6=C_4+3?(1-C_4 )@B_5=C_4-3?(1-C_4 )) ) {?(UCL=B_6 [email protected]=C_4 [email protected]=B_5 ?)?
و اگر مقدار استانداردي براي ? نداشته باشيم آن را تخمين مي زنيم :
S ?=(??S_i )/m for i=1,…,m
{?(UCL=S ?+3 S ?/C_4 ?(1-C_4^2 )@CL=S [email protected]=S ?-3 S ?/C_4 ?(1-C_4^2 ))? ?(???(B_4=1+3/C_4 ?(1-C_4^2 )@B_3=1-3/C_4 ?(1-C_4^2 )) ) {?(UCL=B_4 S [email protected]=S [email protected]=B_3 S ? )?
و براي حدود x ? داريم :
{?(UCL=x ?+A_3 S [email protected]=x [email protected]=x ?-A_3 S ? )?
لازم به ذکر است استفاده از نمودار R نسبت به S ? به دليل سادگي بيشتر رايج تر است. اگر اندازه نمونه کوچک باشد نمودار R نسبت به پي بردن به وجود تغييرات کوچک از خود حساسيت چنداني نشان نمي دهد،بنابراين در مواقعي که بايد تغييرات فرايند کنترل گردد معمولا از نمونه هاي بزرگ و نمودار S استفاده مي گردد.
2-4 مرور ادبياتي و کارهاي مرتبط
تحقيقات داخلي را برخي افراد نظير پروفسور نورالسنا و دکتر حسينعلي نيرومند انجام داده اند که به صورت مطالعه موردي در تاليفات يا مقالات خود آورده اند ولي از نظر تعداد در مقايسه با حالت تک متغيره منابع فارسي بسيار اندکي وجود دارد و مطالب و منابع کاربردي خارجي بيشتر در اين تحقيق استفاده شده است.
در ذيل به برخي از اين منابع مورد استفاده اشاره شده است:
پروفسور نورالسنا در کتاب خود به صورت پايه به معرفي کنترل کيفيت پرداخته اند و تمامي مسايل حالت تک متغيره را تحليل و بررسي کرده اند. ]1[
دکتر حسينعلي نيرومند در کتاب خود با بياني کاملا آماري مبحث کنترل کيفيت آماري را توضيح مي دهند.]2[
آرتور يه در اين مقاله پيرامون استفاده از نمودارهاي چن

پاسخی بگذارید